Özkan Uğur Hayatı

Özkan Uğur Hayatı? Özkan Uğur Kimdir?

Özkan Uğur Hayatı? Müzisyen, bas gitarist, şarkıcı, aktör, perküsyoncu. Mazhar Fuat Özkanın Özkanı, Türkiyenin en iyi bas gitaristlerinden biri ve oldukça başarılı bir aktördür. Oyunculukla müziği birlikte sürdüren ünlü müzisyen, kendisiyle yapılan röportajlarda müziğin kendisi için her zaman öncelikli bir yerde durduğunu dile getirmiştir.

Özkan Uğur Hayatı

Nev-i şahsına münhasır kişiliği, sempatikliği ve canlı performanslardaki hareketliliğiyle oldukça renkli bir sanatçı profili çizmektedir. Kullandığı Fender Jazz Bass kendisine Barış Manço tarafından hediye edilmiştir.

17 Ekim 1953 Yılında

dünyaya geldi. Küçükken oyuncu olma hayali kuran Uğur, daha sonra kendisiyle yapılan bir röportajda konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapacaktı: Evet ben oyuncu olmak isterdim. Anneme babama zamanında çok yalvarmıştım beni konservatuara yazdırın diye ama iyi ki de yazdırmamışlar. MFÖ olmazdı bu sefer de. MFÖsüz bir hayat da düşünemiyorum, bunu her zaman söylerim. Müzik benim en önde düşündüğüm bir hadisedir. Hani oyunculuk mu ön plana geçti, müzik mi? ikisi de beraber yürüyor şimdi ama Benim kendimi en iyi ifade edebildiğim kısım müziktir. Ama oynamaktan da keyif alıyorum. Yalnızca o karakteri benim içime sindirmem lazım. O karakterin içine giriyorsam, zaten olayı da kabul ediyorum. Ama giremiyorsam kabul etmiyorum. Ev senaryo dolu. Bazı şeylere hayır demek lazım. Her şeyi kabul etmemek lazım.

Müzik hayatına Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrasında başlayan Uğur, 1971 senesinde Mazhar Alanson ve Fuat Günerin kurduğu Kaygısızlar grubunda profesyonel olarak basgitar çalmaya başladı. 1972 de kurulan Kurtalan Ekspresin ilk kadrosunda bulunan Uğur bir süre sonra aynı yıl kurulan ve Erkin Korayın grubu olan terde çalmaya başladı. Terden sonra, askerden dönen Barış Mançonun yeniden kurduğu Kurtalan Eksprese katılıp 1973–1975 yılları arasında dönem dönem onlarla çalıştı.

Edip Akbayram – Dostlar ve Seyhan Karabay-Kardaşlar kadrolarında da bulunan Uğur, 1975 te Ersen ve Dadaşlarda çalmaya başladı. Uğur, 1976 da yine Fuat Güner-Mazhan Alanson liderliğinde kurulan ipucu Beşlisine geçtiğinde müzikal yolculuğunda Anadolu Rock sayfasını kapatmış oluyordu. 1978 de Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karmayı kuran Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Günerle aynı müzikal dili konuşuyordu ve MFÖnün Özkanıydı. Hayatında başka projeler olsa da grubun ayrılmaz üyesiydi.

MFÖ’nün grup olarak büyük başarı kazandığı 80lerde oldukça üretken ve verimli olan Uğur, 1988 de Fuat Güner ve Mazhar Alansonun da rol aldığı Arkadaşım Şeytan filmiyle beyazperdede ilk defa görünmüş oluyordu.

1996 Yılında

Türk sinemasının yeniden doğuşu olarak nitelendirilen Eşkıya filminde usta oyuncu Şener Şenle birlikte başrolleri paylaştı. Aktör olarak adından başarıyla söz ettiren Uğur, çeşitli reklâm filmlerinde de oynadı.

1997 Yılında

Başrolünde Meltem Cumbulun oynadığı, Uğur Turagay filmi Karışık Pizzanın soundtrack albümündeki Maksat Muhabbet Olsun şarkısını seslendirdi.

1999 Yılında

Yönetmenliğini Eşkıya filmini de çekmiş olan Yavuz Turgulun yaptığı uzun soluklu TV dizisi ikinci Baharda Şecaattin rolünü büyük başarıyla canlandırdı. Dizideki rolüyle hafızalara kazınan Uğurun, müzikal ve teatral anlamda sahip olduğu yetenekleri büyük takdir topladı.

2001 de yönetmenliğini Sinan Çetinin yaptığı Komser Şekspirde kamera önüne geçtikten sonra, 2002 de Suna Pekuysalla başrolleri paylaştığı Yeter Anne isimli TV dizisinde oyunculuk yaptı. Dramadan komediye farklı türlerde oldukça başarılı bir oyunculuk performansı sergileyen Uğur, tüm bu dönemler boyunca her şeyin üstünde tuttuğu grubu MFÖyle albüm ve konser çalışmalarına da devam etti.

Alacakaranlık, Cennet Mahallesi ve istanbul Şahidimdir isimli yapımlarda oynadıktan sonra 2004 te Cem Yılmazın yönetmen koltuğuna oturup gişe rekoru kırdığı filmi G.O.R.A.da Garavel karakterini yine büyük başarıyla canlandırdı. G.O.R.A.nın soundtracki için yaptığı Olduramadım isimli şarkıyla ilk solo çıkışını gerçekleştirdi.

2006 da Kısık Ateşte 15 Dakika isimli TV dizisinde Fazıl karakterini canlandırdı.

Aysun Aslanla evli olan sanatçı halen, grubu MFÖ’yle müzik çalışmalarını sürdürmektedir. Özkan Uğur bas gitar yanında perküsyon da çalmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …