Özhan Canaydın Hayatı

Özhan Canaydın Hayatı

Özhan Canaydın, 1943 doğumlu Bursalı iş adamı ve eski profosyonel basketbol oyuncusu. 2002 Yılında Galatasaray Klübü Başkanlığına seçilen Canaydın, Mart 2006da 3. kez bu görevi yürütmek için seçildi

Özhan Canaydın, 23 Ocak 1943 de Bursada dünyaya geldi. 1957 yılında 155 sicil numarasıyla Galatasaray Klübü üyesi oldu. Daha 14 yaşında olan Canaydın, bu dönemde klübün en küçük üyesiydi.

Canaydın, ertesi yıl basketbol oynamaya başladı. Galatasaray Spor Klübünde Yıldız, Genç ve A Takım Baskebol takımlarında oynadı. 1962 de Genç Milli Basketbol Takımıyla Avrupa Gençler Şampiyonasına katılan ekipte yer alan Canaydın, 1963 yılında Galatasaray Basketbol Takımıyla Türkiye Şampiyonu oldu.

1960 Yılında tekstil sektöründe faliyet gösteren babasının yanında iş hayatına atılan Canaydın, 1964 de profesyonel basketbolu bıraktı. Özhan Canaydın kendi şirketini kurdu ve dokuma, örgü, konfeksiyon gibi alanlarda faaliyet göstermeye devam etti. Bursada 20 Bin metrekarelik alana kurulu bir fabrikası bulunan Canaydın, bu fabrikada ünlü markaların üretimini gerçekleştirdi.

Canaydın, aynı zamanda Galatasaray Kulubünde Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren yönetimleri boyunca çeşitli görevlerde bulundu. Mart 2002 seçimlerinde Klüp Başkanlığı görevi için adaylığını koyan Canaydın, üyelere yaptığı son konuşmasında 50 yıl önce bunu sadece hayal edebilirdim. 2 yıldır bugün için kendimi hazırlıyorum şeklinde konuştu

Canaydın, Mehmet Cansunun da aday olduğu olağan seçim genel kurulunda geçerli 3479 oyun 2089 unu alarak, Galatasaray Klübünün 33. başkanlığına seçildi. Mehmet Cansun ise 1338 oy aldı. Canaydın 2001-2002 sezonunda elde edilen 1. Lig Şampiyonluğuna rağmen teknik direktör Mircea Lucescuyu gönderildi ve takımın başına yeniden Fatih Terim getirildi. Terim bu görevi sadece bir buçuk yıl sürdürdü. Canaydın bu dönemler boyunca Ali Sami Yen, Seyrantepe ve Riva projelerini de hayata geçiremedi.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …