Ömer izgi Hayatı1

Ömer izgi Hayatı? Ömer izgi Kimdir?

Ömer izgi Hayatı? Ömer izgi, 1940 yılında konyanın Doğanhisar ilçesinde doğdu. ankara Üniversitesi hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı Fakültede Elbirliği Mülkiyeti Medeni Hukuk alanında master yaptı.

Ömer izgi Hayatı

Başbakanlık Başuzmanlığı görevinde bulunan ve bir süre serbest avukatlık yapan Ömer izgi, 7 temmuz 1983 de kurulan Muhafazakar Partide MP kurucu üye oldu. MP, 30 kasım 1985de Milliyetçi Çalışma Partisi MÇP adını aldı ve Ömer izgi MÇPde Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi.

24 ocak 1993 te yapılan Olağanüstü Kongreyle MÇP, Milliyetçi hareket Partisi MHP adını aldı. izgi, MHP Ankara il Başkanlığı, daha sonra MHP Genel başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

18 nisan 1999 Genel seçimlerinde MHP den konya Milletvekili olarak Parlamentoya giren Ömer izgi, MHP Grup Başkanvekilliği görevini de yürüttü.

21. Dönem 3. Yasama Yılı başında tbmm Başkanlığına adaylığını koyan izgi, 18 ekim 2000 de yapılan dördüncü tur oylamada tbmmnin 22. Başkanı oldu.

Evli ve dört çocuk babası olan Ömer izginin seçim Kanunları, 1982 anayasası, Siyasi Partiler kanunu, Milletvekili seçimi Kanunu, Mahalli idareler Seçimi Kanunu, 298 Sayılı Se çimlerin Temel Hükümleri, Seçmen Kütükleri Hakkında kanun ile Açıklamalı, içtihatlı ve Örnekli Tazminat davaları – Borçlar Hukuku Davaları adlı eserleri bulunuyor.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı Fakültede “Medeni Hukuk” (Elbirliği Mülkiyeti) alanında yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

Başbakanlık Başuzmanı olarak görevde bulundu. Serbest avukat olarak çalıştı.

Siyasi Hayatı

Muhafazakar Parti Kurucu Üyesi, Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Sekreter Yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlerde bulundu.

Ömer İzgi, 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi konya Milletvekili seçildi. Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 18 Ekim 2000 – 3 Kasım 2002 tarihleri arasında Türkiye Büyük millet Meclisi Başkanı olarak görevde bulundu.

Eşi ve Çocukları

 • Evli ve dört çocuk babasıdır.
 • Fransızca bilmektedir.

Kitapları

 • Seçim Kanunları – 1982 Anayasası
  Siyasi Partiler Kanunu
  Milletvekili Seçim Kanunu
  Mahalli İdareler Seçim Kanunu ve 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun
  Açıklamalı, İçtihatlı ve Örnekli Tazminat Davaları – Borçlar Hukuku Davaları
  Türkiye Cumhuriyet Anayasasının Yorumu Madde Gerekçeleri, Anayasa Mahkemesi Kararları, Bilimsel Görüşler

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …