Osman Sınav Hayatı

Osman Sınav Hayatı? Osman Sınav Kimdir?

Osman Sınav Hayatı? Yapımcı, yönetmen, senarist ve reklamcı. Türk televizyonculuğuna ivme kazandıran yapımların ve TV dizilerinin yönetmenliğini yapan Sınav, mafya, derin devlet ve siyasi ilişkiler ekseninde çektiği Kurtlar Vadisi ve Deli Yürek gibi dizilerin yanı sıra Süper Baba gibi aile dizileriyle de izleyicinin beğenisini kazanmıştır. Bugüne kadar çekilmiş olan en iyi Türk aksiyon filmi olarak nitelendirilen Pars kiraz Operasyonu ile de dünya gündemini de sıkça meşgul eden, toplumsal bir yara halini alan uyuşturucu konusunu işlemiştir.

Osman Sınav Hayatı

1956 yılında Burdurda doğdu. 1975 yılında istanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisi resim Bölümünü bitiren Sınav, tekstil tasarımıyla da ilgilendiği için 1977 de aynı okulun Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı bölümüne kaydoldu. Yönetmen sanata olan ilgisi ve çok yönlülüğüyle tanınıyordu. istanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi sinema televizyon Enstitüsünde de eğitim gören Sınav, 1979 yılında mezun oldu.

Profesyonel iş hayatına Man Ajansta metin yazarı olarak çalışmaya başlayarak atılan Sınav, reklamcılık kariyerine daha sonra 1980 ve 1984 yılları arasında Grafika Lintas isimli ajansta devam etti. Metin yazarlığının yanı sıra creative grup başkanlığı görevini de yürüten Sınav, sinemaya olan tutkusu yüzünden 1984 yılında Sinegraf film Yapım/Yönetim Ltd. Şti.ni kurdu. Yazdığı 500e yakın reklam filmi ve kampanyayla uzun soluklu reklamcılık tecrübesine 1987de son noktayı koyan Sınav, artık sadece sinema projeleri üzerine yoğunlaşmak istiyordu.

TV dizileri ve uzun metrajlı filmler için start alan yönetmen, aynı yıl başrollerini Haluk Kurtoğlu ve alev Sezerin paylaştıkları Bir Muharririn Ölümü isimli TV filmi için kamera karşısındaydı. Ardından 1989 da senaryosunu ilhami Algör ile birlikte yazdıkları Hünkarın Bir günü geldi. 1990da Yalancı Şafak, Küçük Dünya ve Aşka Kimse Yok filmlerini çeken Sınav, 1993te yediden yetmişe tüm televizyon izleyicisini ekranları başına kilitleyen ve uzun süre devam eden Süper Baba isimli TV dizisinin yönetmenliğini yaptı.

1994 Yılında

Mehmet Aslantuğa en iyi oyuncu, kendisine de en iyi yönetmen dallarında altın Portakal kazandıracak Yalancıyı çekti.

Melek Apartmanı, Mavi Düşler ve sıcak Saatler gibi ses getiren diğer TV dizilerine de imza atan yönetmen, daha önce de birlikte çalıştığı Mehmet Aslantuğ ve ayşegül aldinçin başrollerini paylaştıkları Gerilla isimli filmi 1998 de izleyiciyle buluşturdu. Tomris Oğuzalp filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Altın Portakal ödülünün sahibi oldu.

Kenan imirzalıoğlunu keşfeden yönetmen, onun güçlü bir yüzü olduğunu düşünüyordu ve imirzalioğlu-Sınav ortaklığı 1999 da TV izleyicisinin de büyük ilgisini çeken Deli Yürek isimli diziyle start aldı. Gördüğü ilgi üzerine 2001 de filmi için kamera arkasına geçen Sınav, Deli yürek Bumerang Cehennemiyle hatırı sayılır bir gişe başarısı elde etti.

2002 Yılında

Mazhar Alansonun da aralarında olduğu oyuncu kadrosuyla sevilen TV dizilerinden biri olan ekmek Teknesine imza atan Sınav, Türk televizyonculuk tarihi için önemi büyük olan, rating rekorları kıran Kurtlar Vadisinin de yönetmenliğini yaptı. Mafya ve derin devlet ekseninde gelişen ilişkiler üzerine kurulu senaryosuyla büyük ilgi gören dizinin yönetmenliğini bıraktıktan sonra, Kapıları Açmak ve Metin Erksan klasiği Acı Hayatın yeni versiyonu için kamera arkasındaydı.

Osman Sınav son olarak yönetmenliğinin yanı sıra yapımclığını da üstlendiği, Fatih Akının Kısa ve Acısız isimli filminden tanınan Mehmet Kurtuluş ve Dogville, The batman gibi filmlerde de rol almış Udo Kierin de aralarında olduğu dev oyuncu kadrosuyla, özel efektleriyle dikkat çeken Pars Kiraz Operasyonunu vizyona soktu. Film aldığı tüm eleştirilere rağmen, bir aksiyon filmi olarak son derece başarılı bulundu. Birçok sinema eleştirmeni filmin bugüne kadar çekilmiş en iyi Türk aksiyon filmi olduğu konusunda hemfikir oldu.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …