Osman Bölükbaşı Hayatı

Osman Bölükbaşı Hayatı

1913 yılında Hacıbektaşta doğan Türk Siyasetinin renkli simalarından Osman Bölükbaşı Fransada Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde öğrenim gördü. Daha sonra Türkiyeye dönen Bölükbaşı, önce Kandilli Rasathanesinde asistan, sonra Haydarpaşa Lisesinde öğretmen olarak görev yaptı

1946da Demokrat Partiye DP girerek siyasete atılan Bölükbaşı, 1947 de DP den ayrıldı. Bir yıl sonra Millet Partisinin MP kurucuları arasında yer aldı.

ismet inönü ve Celal Bayara komplo düzenlemek iddiasıyla 1949 da tutuklanan Bölükbaşı, bir süre sonra serbest bırakıldı.

159 luk 1950 seçimlerinde Kırşehirden MPnin tek milletvekili olarak Meclise girdi. MPnin, laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle 1953 te kapatılması üzerine bir grup eski MP liyle Cumhuriyetçi Millet Partisini CMP kurdu ve genel başkan oldu.

1954te yeniden Kırşehir ilinden milletvekili seçilince DP hükümeti, Kırşehiri ilçe yaptı. Bölükbaşı 1957 de TCK 159 kapsamındaki Meclis in manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif suçunu işlemekle suçlandı. Dokunulmazlığı kaldırılan Bölükbaşı 2 Temmuz 1957 de tutuklandı. itiraz üzerine 23 Temmuzda tahliye edilen Bölükbaşı, yeniden tutuklanarak cezaevine kondu. Bölükbaşı, 149 gün tutukluluğun ardından 29 Kasımda tahliye oldu.

Kırşehirin Haziran 1957 de il yapılmasından sonra ekimdeki seçimlerde Bölükbaşı ve CMPli arkadaşları yine Meclise girdi. 1958 de DP ye karşı güçbirliği oluşturmak için CMPnin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin CKMP Genel Başkanlığına getirilen Bölükbaşı, 1959 da 10 ay hapse mahkûm edildi. 27 Mayıstan sonra da Kurucu Meclis üyeliğine seçildi.

1961 genel seçimlerinin ertesinde koalisyon hükümetlerine katılmayı reddeden Bölükbaşı, 1962 yılının haziran ayında CKMP, ismet inönü nün kurduğu 2. koalisyon hükümetine katılınca 28 milletvekiliyle partiden ayrılarak 2. kez Millet Partisini kurdu ve partinin genel başkanlığına getirildi. Bölükbaşı 1972 de genel başkanlıktan ayrılarak yerini eski Genelkurmay Başkanı Cemal Turala bıraktı. Bölükbaşı, 9 Eylül 1973 te de milletvekilliğinden istifa edip politikayı bıraktı.

Bu dönemde de aslında siyasetten uzak dursa da bazı partilerin siyasi etkinliklerine katıldı. Bölükbaşı 6 Şubat 2002 tarihinde uzun süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etti

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …