Orhan Pamuk Hayatı

Orhan Pamuk Hayatı? Orhan Pamuk Kimdir?

Orhan Pamuk Hayatı? Orhan Pamuk, 1952 doğumlu Nobel Ödülü sahibi ünlü Yazar. Son yıllarda kitapları kadar dile getirdiği iddialar ve hakkında açılan davalarla da gündeme gelen Pamuk, isveç akademisi tarafından verilen 2006 Nobel edebiyat Ödülünün sahibi oldu. Pamuk, bu ödülü alan ilk Türk yazar olarak tarihe geçti.

Orhan Pamuk Hayatı

Orhan Pamuk Hayatı1 Orhan Pamuk 1952 de istanbulda doğdu. Cevdet Bey ve Oğulları ve Kara kitap adlı romanlarında anlattığına benzer kalabalık bir ailede, şehrin batılılaşmış ve zengin semti Nişantaşında büyüyüp yetişti.

Otobiyografik kitabı istanbulda anlattığı gibi Pamuk, çocukluğundan yirmi iki yaşına kadar yoğun bir şekilde resim yaparak ve ileride ressam olacağını düşleyerek yaşadı. Liseyi istanbuldaki Amerikan lisesi Robert Collegede okudu.

istanbul teknik Üniversitesinde üç yıl mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verip bıraktı. istanbul Üniversitesinde gazetecilik okudu, ama bu işi de hiç yapmadı. Pamuk, yirmi üç yaşından sonra romancı olmaya karar vererek başka her şeyi bıraktı ve kendini evine kapatıp yazmaya başladı.

ilk romanı Cevdet Bey ve Oğulları yedi yıl sonra 1982 de yayımlandı. istanbullu zengin ve Pamuk gibi Nişantaşında yaşayan bir ailenin üç kuşaklık hikâyesi olan bu roman, Orhan Kemal ve Milliyet roman ödülleri aldı. Pamuk ertesi yıl Sessiz Ev adlı romanını yayımladı ve bu Kitabın Fransızca çevirisiyle 1991 Prix de la découverte européenei kazandı.

Venedikli bir köle ile bir Osmanlı alimi arasındaki gerilimi ve dostluğu anlatan romanı beyaz kale 1985, 1990 dan sonra da başta ingilizce olmak üzeri pek çok dilde yayımlanarak Pamuka uluslararası ilk ününü sağladı. Aynı yıl Pamuk, karısıyla Amerikaya gitti ve 1985-88 arasında New Yorkta Columbia Üniversitesinde misafir alim olarak bulundu.

Büyük bir çoğunluğunu burada yazdığı ve istanbulun sokaklarını, geçmişini, kimyasını ve dokusunu, kayıp karısını arayan bir avukat aracılığıyla anlatan Kara Kitap adlı romanı 1990da Türkiyede yayımladı. Fransızca çevirisiyle Prix France Culture ödülünü kazanan bu roman hem popüler hem de deneysel olabilen, geçmişten ve bugünden aynı heyecanla söz edebilen bir yazar olarak Pamukun ününü hem Türkiyede, hem de yurt dışında genişletti.

1991 de, Pamukun rüya adını verdiği bir kızı oldu. Aynı yıl Kara Kitaptaki bir sayfalık bir hikâyeden senaryolaştırdığı Gizli yüz filme çekildi. 1994 te Türkiyede yayımlanan ve esrarengiz bir kitaptan etkilenen üniversiteli gençleri hikaye ettiği Yeni Hayat adlı romanı Türk edebiyatının en çok okunan kitaplarından biridir.

Pamukun Osmanlı ve iran nakkaşlarını ve Batı dışındaki dünyanın görme ve resmetme biçimlerini bir aşk ve aile romanının entrikasıyla hikâye ettiği Benim Adım kırmızı adlı romanı 1998de yayımladı. Bu kitapla Fransada Prix Du Meilleur Livre Etranger, italyada Grinzane Cavour 2002 ve International Impac-Dublin ödülünü 2003 kazandı.

Orhan Pamuk, 1990 ların ortasından itibaren insan hakları, düşünce özgürlüğü konularında yazdığı makalelerle Türk devletine karşı eleştirel bir tutum aldı, ama siyaset ile fazla ilgilenmedi. ilk ve son siyasi romanım dediği kar adlı kitabını 2002 de yayımladı. Doğu Anadoludaki Kars şehrinde, siyasal islâmcılar, askerler, laikler, Kürt ve Türk milliyetçileri arasındaki şiddeti ve gerilimi hikâye eden bu kitap ile yeni tarz bir siyasal roman yazmayı denedi. Uluslararası ve Türk gazete ve dergilerine yazdığı edebi ve kültürel makalelerle, kendi özel not defterlerinden yaptığı geniş bir seçmeyi 1999 yılında Öteki renkler adıyla yayımladı.

Pamukun 2003 yılında yayımladığı son kitabının adı istanbuldur. yazarın hem yirmi iki yaşına kadar olan hatıralarından, hem de istanbul şehri üzerine bir deneme olan ve yazarın kendi kişisel albümüyle, Batılı ressamların ve yerli fotoğrafçıların eserleriyle zenginleştirilmiş bu şiirsel kitabı sınıflamak zordur.

Orhan Pamuk New Yorkta geçirdiği üç yıl dışında, bütün hayatını istanbulda aynı sokaklarda, aynı semtlerde geçirdi. Şimdi de doğduğu, binada yaşıyor. Otuz yıldır roman yazan Pamuk yazarlıktan başka hiçbir iş yapmadı. Orhan Pamukun kitapları, en son Benim Adım Kırmızının Japonca yayımlanmasıyla birlikte otuz dört dile çevrildi.

Orhan Pamukun, son romanı kar, New York Times Book Review tarafından 2004 yılının en iyi 10 kitabından biri seçildi.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …