Ömer Karacan Hayatı

Ömer Karacan Hayatı

Türk TV programcısı, yayıncı, organizatör. Eğlence sektöründeki en önemli isimdir. Türkiyenin tek kanallı TV dönemi olan 80li yıllarda TRT için yaptığı müzik programı Number One ile tüm Türk gençliğini video kliple ilk tanıştıran kişi olmuştur. Müzik yayıncılığı konusunda uzmanlaşıp Number One grubunu kurmuştur. Türkiyenin ilk yabancı müzik kanalı Number One TVyi yayına sokmuş, ülkenin en önemli DJlerini yetiştiren ve müzik yayıncılığında bir ekol olan Number One FMle de radyo yayıncılığına büyük bir soluk kazandırmıştır

Coca Cola sponsorluğunda faaliyet göstermekte olan Number One TV ve FM dışında Discovery Channel, Nickoledeon, Energy FM, Radyo Klas gibi yayın kuruluşlarının da ve çeşitli dergilerin de sahibidir. Dünyanın en iyi parfüm markalarının da Türkiye distribütörü olan Ömer Karacan, ayrıca, dünya jet setiyle ve Hollywood starlarıyla kurduğu yakın ilişkilerle de ülkemizin imajı ve tanıtımında önemli bir rol oynamaktadır. Moda, müzik, eğlence ve kültür dünyasında Türkiyenin trendlerini belirlemekte olan Karacan, halen Londrada kuracağı ve Fashion TVye rakip olacak yeni moda kanalının hazırlıklarıyla uğraşmaktadır.

1961 yılında, Milliyet Gazetesinin eski sahibi Ercüment Karacan ve Cemile Garanın 2 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Ercüment Karacanın üçüncü evliliği, Cemile Garanınsa 2. evliliği olan bu evlilikten 2 çocukları olmuştu Ömer Karacan ve Ali Karacan. Cemile Garanın ilk evliliğinden dünyaya gelen kızı Cemre Garan, Ömer Karacanın ablasıydı. NATOda görev yapan ve Mehmet Ali Birandla evli olan Cemre Garan dışında Karacanın renkli ve başarılı isimlerle dolu ailesinde, bugün Fuji Filmlerinin Türkiye sahibi olan Mehmet Garan ve Türkiyenin gelmiş geçmiş en genç büyükelçisi olma unvanını taşıyan Mahmut Dikerdem de vardır.

Babasının gazeteci olması nedeniyle, küçüklüğü, yazarların, siyasetçilerin ve ünlü isimlerin eksik olmadığı bir evde geçen Karacan, küçük yaşlarda müziğe ve medyaya ilgi duymaya başladı. Babası, en yakın dostu ve gazetesinde yazar olan Abdi ipekçinin öldürülmesinden sonra, büyük bir üzüntü yaşadı. Bu olaydan sonra devamlı olarak öldürülme, kaçırılma endişesi taşımaya başlayan Ercüment Karacan, ailesini korumak için Milliyet Gazetesini satmaya karar verdi.

1971 yılında, anne babası boşandığında henüz 10 yaşında olan Karacan, Robert Koleje gidiyordu. Oldukça popüler, sıcakkanlı ve sevilen biri olan ve o yıllarda müzik tutkusu daha çok derinleşen Karacan, mezuniyetinin ardından medya konusunda eğitim almak için Londraya gitti.

Babası Ercüment Karacan, mesleği dolayısıyla politikayla iç içe olmasına rağmen, siyasetten hoşlanmayan ve en büyük tutkusu müzik olan Ömer Karacan, mezuniyetinin hemen ardından müzik yayıncılığı yapmak için kolları sıvadı. TRT yle anlaşan Karacan, Türkiyede bir ilki gerçekleştiriyordu. Zira Türk gençliği yabancı şarkıların video klipleriyle onun sayesinde Number One programında tanışıyordu.Dünyanın en iyi müzisyenleriyle yaptığı röportajlara da yer verdiği program çok büyük bir ilgi gördü.

Müzik yayıncılığının ikinci ayağı radyo için de çalışmalarını başlatan Karacan, 1992 de ilk defa Londrada yayına geçen hit müzik formatlı radyosu Number One FMi kurdu. DJlik yapmaları için Türkiyenin dört bir yanından 11 kişiyi seçen Karacan, hayata genç yaşta veda eden başarılı DJ Emre Kuytu dahil, yetenekli ve eğitimli gençlerle çalışmaya başladı

Ünlü tiyatrocu Cihan Ünaldan konuşma dersleri alan 11 DJ, 2 yıl ingilterede hem yayın teknolojilerini benimseme hem de ingilizceyi daha iyi öğrenme fırsatı buldular. 1994 te Türkiyenin bir numaralı radyo istasyonu olmak için tüm hazırlıklar tamamlanmıştı ve radyo istanbul Kanatlarımın Altındaa taşındı.

Beyaz, Kadir Çöpdemir, Ayça Şen, Bay J, Geveze, Emre Kuytu, Hakan Tamar gibi birçok ünlü isim Number One grubunda meşhur oldular. Number One FMden sonra aynı konseptteki televizyonu Number One TV yi ve Radyo Klası da yayın hayatına geçiren Ömer Karacan, Türkiyedeki en büyük medya okulunu ve akımını başlatmış oldu. Bugün eğlence dünyasında, ekranın en sevilen simalarından olan Beyaz, yayın hayatına ilk olarak Radyo Klasta başlamış, Number One TV sayesinde meşhur olmuştu.

1997 de Ömer Karacan, plak şirketi kurmak için çalışmalarına başladı ve NR1 Müziki Murat Akadla birlikte faaliyete geçirdi. Şirket ilk olarak, Atatürkün Nutuk konuşmalarının yer aldığı orjinal ses kaydını kullanarak bir single projesine imza attı. Erol Temizel ve DJ U.F.U.K tarafından aranjesi ve remixleri yapılan Nutuk isimli singlela, NR1 Müzik, ilk büyük çıkışını gerçekleştirdi. ikinci albümü için NR1la çalışmaya başlayan Teoman, NR1 etiketiyle çıkan O ve 17 albümleriyle büyük başarı kazandı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …