Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Oksijen Nedir

Oksijen Nedir

Oksijen Nedir

Oksijen Nedir? Oksijen Ne Demektir? Oksijen Nedir Kısaca? Oksijen Ne Demek? Oksijen Hakkında Bilgi?

oksijen Nedir, Sık sık çeşitli nedenlerle işitmişsinizdir, dergilerde, kitaplarda insan o olmaksızın yaşayamaz diye okumuşsunuz dur. Hayatın varlığı, sürdürülmesi için oksijenin gerekli olduğu, hemen herkesin kesinlikle bildiği bir gerçektir. Oksijen olmaksızın hiçbir insan birkaç dakikadan fazla yaşayamaz.

oksijen, bir elemandır.Hem de, evrende sınırsız denilebilecek kadar bol miktarda bulunan bir eleman.Yeryüzü kabuğunun yaklaşık olarak yarısı ve havanın beşte birinden fazlası oksijendir. Soluğumuzla ciğerlere alınır ve alyuvarlarla devamlı olarak vücudun bütün hücrelerine götürülür. Orada besini yakar ve insan vücudunun çalışması için gerekli ısı böylece sağlanmış olur.

Oksijen başka elemanların çoğuyla kolayca birleşir. Bu birleşme olduğu zaman, oksidasyon-oksitlenme olmuştur, deriz. Oksitlenmenin çok çabuk, son derece hızla olması ateşlenme-yanmadır. Hemen hemen bütün oksitlenme olgularında ısı verilir. yanma durumunda ısı o kadar çabuk verilmiştir ki,çıkıp gitmesi,uzaklaşması için zaman kalmamıştır. Bu yüzden ısı yükselir, alevlenme olur.

Oksitlenmenin bir de yavaş olanları vardır. Bu tür oksitlenmeler, havadaki oksijenle olur. demirin paslanması, boyanın kuruması,soyulmuş elmanın çürüğümsü bir esmerlik alması, oksitlenmenin belirtileridir.

Soluduğumuz hava esas olarak nitrojen ve oksijen karışımıdır. Dolayısıyla havadan pür oksijen alabiliriz. Hava çok alçak dereceye kadar soğutulursa, sıvı halini alır.Bu ısı sı fırın altında 300 Fahrenhayt dereceden daha düşüktür. Sıvı hava bu derecenin biraz üzerinde ısıtılacak olursa, kaynar. Nitrojen buharlaşır ve oksijen geride kalır. Böylece,havadan pür oksijen sağlanmış olacaktır.

oksijenin, olmadığı yerlerde, insanlar oksijen tüplerinden yararlanırlar. balık adamların sırtındaki oksijen tüpleri bunun bir örneğidir. Aynı şekilde, derin kuyularda çalışan işçiler de oksijen tüplerinden yararlanırlar. Herhangi bir nedenle ciğerleri zayıf, solumaları düzensiz veya yetersiz kimselere de oksijen verilir. Bu durumdaki ağır hastalar oksijen çadırına alınırlar. Bütün bunlar, oksijenin hayatın temel unsurlarından biri, belki de birincisi olduğunu anlatmak için yeter sanıyoruz.

Sadece insanlar ve hayvanlar değ il, bitkiler de varlıklarını, canlılıklarını sürdürebilmek için oksijene muhtaçtır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …