Ödem Sökücü Bitkiler

Ödem Sökücü Bitkiler

Vücuttan su atan ve ödem çözen bitkiler. Birçok kişinin kilo vermeye odaklandığı şu dönemde, hem zararsız hem de ucuz olduğu için bitkilerden yardım almak çok revaçta. Geçen yazımda yağ yakımını artırarak ve metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olan bitkilerden bahsettim.

ancak şunu göz ardı etmemek gerekir ki, fazla kiloların hepsi yağ değil, bir kısmı da ‘ödem’, yani vücutta tutulan fazla sıvıdır. Vücutta su tutan birçok hastalık vardır ve bunların dikkatle tedavisi gerekir. işte, vücutta tutulan ‘masum’ fazla sıvının sağlıklı bir şekilde atılmasına yardımcı olan bitkilerin en etkilileri

funda yaprağı
süpürge otu olarak da bilinen funda bitkisi 1 metre boyunda pembebeyaz renkli çiçekli her dem yeşil bir çalıdır; küçük, iğne şeklinde yaprakları vardır. idrar söktürücü etkisinden dolayı zayıflama reçetelerinde yer alır, tek başına zayıflatıcı etkisi yoktur. Çay olarak içildiğinde selülitlerin giderilmesine de yardımcıdır. 1 tatlı kaşığı bitkiyi 1 su bardağı kaynar suda demlendirip, günde 2 fincan içilebilirsiniz.

mısır püskülü
dişi çiçeklerden alınan püsküllerin gölgede kurutulmasıyla hazırlanır. püsküller mısırın en şifalı yeridir. masum bir idrar söktürücüdür. zayıflatma amaçlı olarak yüzyıllardır kullanılmıştır. Bu çayı şöyle hazırlayabilirsiniz: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış mısır püskülünü bir su bardağı kaynar suda 5 dakika demleyin, günde 3 kere yemeklerden 1 saat önce için.

kiraz sapı
kiraz ve vişnenin kurutulmuş sapları idrar söktürücü, ödem çözücü etkiye sahiptir. küçük boydaki idrar yolu taşlarının ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olur. yarım litre kaynar suya 30 gr kiraz sapı eklenip 10 dakika kadar demlenir ve günde 3 fincan aç karnına içilir. Özellikle menapoz dönemindeki kadınların şikayetlerine de çok faydalıdır.

ısırgan yaprağı
ısırgan yaprağı yüksek miktarda C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum içerir ki, bu vitamin ve elementlerin hepsi böbrekleri çalıştırır. metabolizmayı dengeleyici etkileri de vardır. kuvvetli bir antioksidandır. uygun dozlarda bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. 1 tatlı kaşığı kuru yaprağı 1 su bardağı kaynar suda 3-5 dakika demlenirip günde 2 kez içebilirsiniz. Taze ısırgan yapraklarını yıkayıp ayıkladıktan sonra üzerini limon suyu, elma sirkesi ve nar ekşisi ile soslandırıp yeseniz de aynı etkiyi yapar.

kimyon
sindirimi kolaylaştırıcı ve metabolizmayı uyarıcı etkilerinin yanı sıra idrar miktarını artırıcı ve vücuttaki fazla sıvıyı çözücü etkileri de vardır. Bir fincan başına bir çay kaşığı ölçüsü ile çay olarak da içilebilir ama benim zayıflattığım kişilere baharat olarak kullandırdığım bir bitkidir. kahvaltıda yumurta ile birlikte, çorbalarda, dolmalarda, tavuk ve et yemeklerinde günde 1-3 çay kaşığı tüketilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

Tüm bu bitkileri porselen bir demlikte bir arada da demleyip günde 3 fincan içebilirsiniz. Bir demlik dolusu kaynar suya her birinden ortalama birer tatlı kaşığı ekleyip, 5-10 dakika demleyin, 5-10 dakika sonra da süzün, tatlandırmadan için. Şunu hatırlatmak istiyorum; hiçbir bitki tek başına mucizeler yaratmaz, akıllıca kullanıldıklarında düzgün bir beslenme ve egzersiz programının etkilerini artırabilir. ayrıca sakın haftada 1 kilodan fazla vermeye çalışmayın.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …