Anjin Hastalığı Ve Bitkisel Tedavisi

Anjin Hastalığı Ve Bitkisel Tedavisi

Arjin, Soğuk algınlığı ve iltihaplanmanın başlangıcı, ateşlenme ve boğaz yanmasıyla kendini belli eden boğaz hastalıkları sırasında sık sık tuzlu su ile gargara yapmak çok faydalıdır. Boğaz ağrısı ve iltihaplar kronikleşmeye yüz tutmuşsa ilaçların yanında güneş ışığını da gözardı etmemek gerekir. Bunun için güneş ışınlarını alan bir yerde oturup ağzınızı açarak 10-15 dakika tutun. Bunu iki-üç hafta süreyle hergün tekrarlarsanız, bademciklerinizin mikroplara karşı direnç kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Gargaralar

1-) Yukarıda tuzlu su ile gargaradan bahsetmiştik. Boğaz rahatsızlığının devamı süresince bir tatlı kaşığı tuzu, bir fincan soğuk suda eriterek bununla gargara yapabilirsiniz. Daha sonra ılık su içilerek boğazın yumuşatılması ve ısıtılması faydalıdır.

2-) Bir miktar ılık su içine bolca limon sıkın ve saatte bir gargara yapın. C vitamini bakımından zengin olan limon, bademciklerde yuvalanan mikropları defedecek, ağrıları azaltacaktır. Gargaralar arasında limonu yavaş yavaş yalıyarak emmek ise beklenen tesirin daha çabuk görülmesini sağlayacaktır.

3-) Taze sıkılmış pancar suyu ile gargara yapmak da çok faydalıdır.

4-) Taze incir ağacı yapraklarından biraz, bir kilo suda kaynatıp gargara yapılırsa boğaz ağrısına çok iyi geldiği görülür.

Anjin Hastalığı ve Bitkisel Tedavisi

Soğuk Algınlığı

Bir iki tatlı kaşığı toz şeker, bir cezvede hafif ateşte yakılır. Üzerine bir birbuçuk su bardağı süt eklenerek şeker eriyene kadar orta ateşte pişirilir. Kaynadıktan sonra ateşten alınıp bir çorba kaşığı konyak ya da viski ilave edilir. Sıcak olarak küçük yudumlarla içilir. Soğuk algınlığı ile beraber gelen kırıklığı almada üstüne yoktur.

Adaçayı, Karanfil

iki kaşık adaçayı, 250 gram su içinde kaynatılır. içine karanfil ve bir limonun suyu ilave edilir. Bu karışımı aspirinle birlikte içildiğinden 15 dakika sonra aşırı derecede terlenildiği görülür. Bu teri takibeden dakikalarda ateşin düştüğü görülür. Terlenildiğinde mutlaka çamaşır değiştirilmelidir.

Aspirinli Limon

Yarım limon içine bir aspirin dövülerek konulur. Sonra bu limon çıplak ateş üzerinde pişirilir. Bu arada içindeki aspirinin eridiği görülür. Özellikle eklem yerlerine ve sırta sürüldüğünde hem ateş düşürür hem de soğuk algınlığı ağrılarının azalmasına sebep olur.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …