Noromuskuler Hastalıklar

Noromuskuler Hastalıklar

Noromuskuler HastalıklarBu hastalıklar, belirli kas gruplarının, ilerleyici zayıflık ve atrofisi ile karakterize kronik bozuklukları içine alan hastalıklar grubudur. Nöromusküler hastalığı olan kişiler, belirli kas gruplarına kontraksiyon yaptırmak veya devam ettirmekte zorluk çekerler. Bunun sonucu olarak özel fonksiyonel bozukluklar gösterirler.

Bunları şöyle özetleyebiliriz:Alt ekstremite kaslarındaki zayıflık; bacak bacak üstüne atma, yatakta dönme, merdiven inip çıkma gibi hareketleri zorlaştırır.Üst ekstremite kaslarındaki zayıflık; ağrı, cisimleri kaldırma veya kapı açma gibi aktivitelerde zorluk meydana getirebilir.Göz çevresindeki kaslarda zayıflık; çift görme ve göz kapaklarında düşmeye sebep olabilir.dudak kaslarındaki zayıflık; kelimeleri Doğru söylemede, ıslık çalmada ve balon şişirmede zorluk meydana getirebilir.

Çene kaslarının zayıflığı, çenenin yorulmasına veya sert bir yiyeceği ısıramam Aya sebep olabilir.yüz ve dil kaslarının zayıflığı; dişier ve yanak arasında yemek birikmesine sebep olabilir. Ayrıca bu hastalarda Yüz ifadesi de donuklaşır.Hastaların şik ayeti, bilateral Simetrik veya asimetrik olabilir. Kasın çapı büyük ölçüde, yaş, postür alışkanlıkları, meşguliyet, beslenme durumu ve fiziki eğitime bağlıdır. Kas hipertrofisi, kasın cisminde artma ile belirgin olabilir, fakat komşu kasların atrofisi varsa, bir kas o zaman da hipertrofik bir görünümde olabilir.Kaslarda görülebilecek kontraksiyonlar

Fibrilasvon
Tek tek kas lifinin bağımsız kontraksiyonudur. Küçüktür ve gözle görülmez.

Fasikülasvon
Kas lifini seyirmesidir Gözle görülür ve palpe edi|jrf normal kişidb görülene “benign fasikülasyon” denir. Normalden ayırmak güçtür. Myotoni; Kas uyarıldıktan sonra, kuvvetli kas kontraksiyonu devam eder. Örneğin, hast aya “5 saniye elimi sık ve gevşe.” denildiğinde, hasta elini gevşetmek ister, ama kontraksiyon devam eder, hasta elini gevşetemez veya tenar kabarıklığa hafif vurmalar yapılırsa, kasta ani kasılma olur, bu kasılma devam ederse “reaksiyonvar” denir. Normal kaslar ise çok daha kısa ve daha az kasılma gösterir.

Kas hastalıklar başlıca 2 gruba ayrılır
1- Musküler Atrofiler: Alt motor nöronun, hücresinde veya aksonundaki bir lezyon sonucu meydana gelir.
2- Musküler Distrofiler: Kasın kendisinde olan primer bir hastalığa bağlı olarak meydana gelir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …