Nil Karaibrahimgil Hayatı

Nil Karaibrahimgil Hayatı? Nil Karaibrahimgil Kimdir?

Nil Karaibrahimgil Hayatı? Şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve reklamcı. Reklam yazarı olarak başladığı kariyerine şarkıcı olarak devam eden Karaibrahimgil, ironik ve eğlenceli sözler yazdığı şarkılarıyla Türk pop müziğine yeni bir soluk kazandırmıştır. Bilinen müzikal formlardan uzak bir anlayışla yazdığı şarkılarıyla farklılık yaratmış, çıkardığı 3 albümle büyük başarı kazanmıştır

Nil Karaibrahimgil Hayatı

1976 da ankarada dünyaya geldi. Babası Suavi Karaibrahimgil, Müzikomani isimli şarkısıyla ün yapmış bir müzisyendi ve 1982 de Gurbetçi, 1992 de Biz Sizi Ararız albümlerini çıkarmıştı. Sanatçı bir aileden gelmesi dolayısıyla müzikle iç içe bir çocukluk geçiren Karaibrahimgilin amcası Selami Karaibrahimgil de müzisyendi. Modern Folk Üçlüsünün elemanlarındandı ve Türkiye turizm ateşesiydi. Annesi Berrin Tüzüntaçın ise kendine ait bir moda şirketi vardı.

Nil Karaibrahimgil oldukça küçük yıllarda bir gün pop star olacağının hayallerini kurmaya başlamıştı Nilin çocukluk yılları Ankarada geçti. Ailesiyle birlikte istanbul Kanatlarımın Altındaa geldiğinde on yaşında olan Nil, 12 yaşında ilk bestesini yapmıştı I see clouds rain is coming Ortaokulda piyano çalmaya başlayan Karaibrahimgil, bir süre sonra gitar çalmayı da öğrenecekti.

boğaziçi Üniversitesi siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümünde üniversite eğitimine başlayan Nil, reklamcılığa duyduğu ilgi yüzünden okul dışındaki zamanlarında Sertab Erenerin ağabeyi Serdar Erenerin ajansı Reklamevinde part time metin yazarı olarak çalışmaya başladı. 1998 de henüz öğrenciyken başladığı reklamcılık serüvenine 2000 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra da devam eden Karaibrahimgil, yaptığı iki kampanyayla sektörün en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen kristal elmanın sahibi oldu.

O dönemde Türkiyenin en büyük gsm operatörlerinden birinin reklamlarını yazan ve filminde de oynamaya başlayan Karaibrahimgil, Özgür Kız mottosu ve imajıyla tanınmaya başladı. Seri olarak devam eden reklam filmlerinde ünlü şarkıcı Tarkanla da kamera önüne geçen Karaibrahimgil yaptığı ben Özgürüm jingleıyla dikkatleri çekmişti.

Artık tüm Türkiyenin tanıdığı bir reklam yıldızı olan Karaibrahimgil, en büyük hayali için kollarını sıvamaya hazırdı. Zira yıllarca albüm yapmak istemişti ve 2002 de Ozan Çolakoğlu ile bir araya gelerek ilk stüdyo albümünü Sony müzik etiketiyle piyasaya çıkardı Nil Dünyası. Albüm Umur Turagayın klip yönetmenliğini yaptığı çıkış parçası XL dışında Kek, erkekler Yüzünden ve Evlenmek Gerek gibi şarkılarla da büyük ilgi gördü ve Karaibrahimgil, ilginç sözleri, farklı ve yeni soundlar içeren müziğiyle Türk pop müziğini alternatif bir anlayışla tanıştırdı.

Reklamcılıkla müzikal çalışmalarını bir arada yürüten şarkıcı, bir yıl aradan sonra dinleyiciyle buluşan ikinci albümü Nil FMi çıkardı. Bütün Kızlar Toplandık, Gitme Yoksa , akbaba, Bronzlaşmak ve Ben Aptal mıyım gibi hitlerin çıktığı albüm, Nilin müzikal açıdan daha fazla olgunlaştığının göstergesi niteliğindeydi. Albümünde çeşitli markalar için yazdığı reklam jinglelarına da yer veren şarkıcı özellikle Çocuk da Yaparım Kariyer de ile dikkat çekti.

Nil Karaibrahimgil, 2006 yılında 3. stüdyo albümü Tek Taşımı Kendim Aldımı yayınladı. Hayatı karikatürüze ettiği şarkıları, eğlenceli sounduyla bilinen stilinin biraz daha dışına çıkarak müzikalite anlamında da geliştiğini gösteren şarkıcı, yine başarılı bir seyir izlemeye devam etti. Pırlanta isimli şarkısını ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, Saturno Contro filminde kullandı ve Karaibrahimgil, Organize işler için yaptığı film müziklerine Ömer Faruk Sorakın yönetmenliğini yaptığı Sınav filmi için yazdığı Yaş 18i de ekledi.

25 Şubat 2007 tarihinde daha önce Nelly Furtado, Tom Jones gibi dünyaca tanınmış müzisyenlerin sahne aldığı Londranın ünlü müzik klübü Carling Academy Islingtonda konser veren şarkıcı ünlü müzisyen Natasha Atlasla düet de yapmıştır

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …