Necil Kazım Akses Hayatı

Necil Kazım Akses Hayatı

Çağdaş Türk besteci olan Akses, Türk Beşleri adlı grubun temsilcilerinden olmuştur Harbiye Nezareti Posta Müdürü olan Mehmet Kazım ile kültürlü bir edebiyat öğretmeni olan Emine Hanımın oğlu olarak 1908de istanbul Kanatlarımın Altındada doğdu

ilk ve orta öğreniminin yanı sıra, özel keman ve viyolonsel dersleri alarak müzik dünyasına ilk adımını attı Bunu Darülelhanda Cemal Reşit Reyden armoni dersleri izledi.1926 yılında da istanbul Erkek Lisesinden mezun oldu.

Ailesi Necil Kazımı bestecilik öğrenimi için Viyanaya gönderdi.Akses, Viyana Müzik Akademisinde Prof. Kleineckeden viyolonsel, ünlü besteci Hofrat Dr. Joseph Marxdan armoni, kontpuan ve kompozisyon dersleri aldı.

Viyana Üniversitesinden Prof. Furtzterden partitur çalmayı öğrendi 1931 yılında Viyana Devlet Müzik ve Görsel Sanatlar Akademisinin kompozisyon, 1934 te de Prag Devlet Konservatuarının ileri kompozisyon bölümlerini bitirdi.

1935 yılında Ankaraya gelen ünlü Alman besteci Paul Hindemith ile birlikte, konservatuar kurulması için yapılan hazırlık çalışmalarına katıldı.

1936 yılının sonlarında Ankaraya gelen ünlü Macar besteci Bela Bartokın Güney Anadolu gezisinin bir bölümüne gözlemci olarak katıldı.

1949 da güzel sanatlar genel müdürü, 1958 de Devlet Operası genel müdürü oldu Akses 1957 yılında Federal Alman Cumhuriyetinin Birinci Sınıf Hizmet Nişanını, 1961 de italyan Cumhuriyetinin Hizmet Nişanını, 1973 yılında Commendatore Rütbeleri Nişanını ve aynı yıl Tunus Devletinin Burgiba Sanat Kültür Nişanını aldı.

Ünlü Besteciye 1971 yılında Türk Cumhuriyetinin Devlet Sanatçısı unvanı verildi Aksesin eğittiği öğrencileri arasında Ferit Tüzün, Nevit Kodallı, Bülent Arel ve Erol Erdinç gibi çağdaş besteciler vardı.

Eserleri Flüt Piyano Sonatı, Minyatürler, Timur, Senfonik Destan, Viyola Konçertosu, Ankara Kalesi, Ballade, On Türkü, Cumhuriyetin 50. Yıl Marşı, Sesleniş, Sololar Geçidi, Şiirlere Müzik, Bir Divandan Gazel, Barış için Savaş, istanbulla Gönül Veren Ozanlar, Mete, Bayönder

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …