Muz Hakkında Bilinmeyenler

Muz Hakkında Bilinmeyenler? Muz Nedir?

Muz Hakkında Bilinmeyenler? Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bir ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin yeşil kabuklu (bazı türlerinde kırmızı veya pembe kabuklu ) uzun meyvelerine denir. Türkiye’de daha çok Anamur ile Alanya arasında üretilmektedir.Muz bitkisi en büyük çiçekli otsul bitkidir. 7.6 metreye kadar çıkabilen bitkileri sıkça ağaçlarla karıştırılır. Yaprakları sarmal bir biçimde yer alır ve 2.7 metre uzunluğa, 60 cm genişliğe kadar büyüyebilir.

Muz Hakkında Bilinmeyenler? dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir. muzun bu kadar tüketilmesinin sebebi sadece kolay erişilebilen bir bitki olması değildir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor olması yatmaktadır.

Muz Hakkında?

Batı avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir.

Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar. Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.

B1, B2, C, A ve e vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

Muz Tüketimi Dünyada Oldukça Fazladır:  Her yıl 100 milyon adet muz tüketiliyor. Kimse bilmese de muz, radyasyon içeren bir meyvedir. 50 tane muz yediğiniz taktirde maruz kaldığınız radyasyon miktarı bir x-ray cihazından geçerken maruz kaldığınızla aynıdır.

Muzun Faydaları?

Muzun Sağlık açısından yararlarından bazıları şunlardır:

Potasyum sağlıklı kan basıncı seviyelerinin korunmasında kilit rol oynar. Muzlar zengin bir potasyum kaynağı olduğu için kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar. Potasyum, damarlardaki gerilimi hafifletmeye ve böylece kanın vücutta sorunsuzca akmasını sağlar. Bu da çeşitli organların oksijenlenmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, aterosklerozu ve bununla çok sık ilişkili olan felçleri ve kalp krizlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Muzdaki lif aynı zamanda atardamarlardan ve kan damarlarından aşırı kolesterolü temizler ve ayrıca kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltır.

Astım Belirtilerini Hafifletir

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, muzlar çocukları öksürük ve astımla ilişkili birçok belirtiye karşı koruyabilir.

Bağırsakları Rahatlatır

Muzlar önemli miktarda diyet lifi içerir ve bu nedenle bağırsak hareketlerinde rahatlama sağlar. Kişiyi kabızlıktan kurtarır, diğer mide rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olur.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …