Anzer Balı Nedir

Anzer Balı Nedir? Anzer Balı Nedir Kısaca?

Anzer Balı Nedir? Rize’nin İkizdere ilçe merkezinin yakınlarında bulunan ve Rize’nin en yüksek yaylası olan Anzer Yaylası’nda üretilen baldır. Hacettepe Üniversite’sinde analiz ettirilerek garantisi tescil ettirilmiş olan bir baldır. Yaylanın resmi ismi Ballıköy olmasına rağmen bal adı olarak Anzer Yaylası adıyla kullanılmaktadır.

Anzer balının, kanser hücrelerini yok etme, kanı yenileme ve temizleme özelliğinin bulunmasının yanında insan sağlığı açısından birçok yararlarının olduğu söylenmektedir. Üretilen balın kalitesi oldukça yüksektir. Birçok hastalığa şifa olmasının nedeni, Anzer Yaylası’nda dünyada başka örneği bulunmayan, 450-500 çiçekten oluşan kır çiçek florasının bulunmasıdır. Bu çiçek çeşitlerinin içerisinde 80-90 tanesi endemik tür olup, Anzer Yaylası’dan başka yerde yetişmezler. Anzer balında ağaçlardan alınan özütler yoktur, yalnızca çiçek özleri vardır.

anzer balıAnzer balı üreticileri, Kafkas veya Kafkas melezi arı cinsi kullanırlar. Çünkü, yaylanın hava koşullarına daha iyi adaptasyon sağlayan bu tür arılar, yüksek bölgelerdeki soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Bu şekilde diğer arı cinslerine göre daha fazla ve daha kaliteli bal üretimi sağlayabilmektedirler.

Anzer Yaylası’nda yazlar kısa geçer. Bu da arıların bal yapımı için çalıştığı süreyi kısaltmaktadır. Bu sebeple Anzer balı çok az miktarda üretilebilir ve fiyatı da yüksektir. Yazların hava Sıcaklığı yüksek ve güneşli olduğu oranda bal miktarı artmaktadır. Normalde bir kovandan 20-30 kilo arasında bal çıkmaktadır. Ancak Anzer’de, hava şartlarının etkisine, çayırların biçilme zamanına bağlı olmakla birlikte bir kovandan 1-5 kg arasında bal çıkmaktadır. Bununla birlikte bal veriminin çok az veya hiç olmadığı yılların da olduğu söylenmektedir.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir?

Özellikle kaliteli bir gıda olması nedeniyle, yüzme, dağcılık, atletizm, basketbol, futbol, halter, bisiklet yarışı gibi sporlarla meşgul olan kimselerce kullanılabilinir.

 • Ağrı ve sancılara iyi geliyor.
  Ağız yaralarını iyileştiriyor.
  Bademcik iltihabını yok ediyor.
  Bağışıklık sisteminizi düzenler ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.
  Bağırsak düzensizliklerini önler. Bu sayede metabolizmanızın çalışımını sağlar, kabızlığı önler.
  Enerji verir, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
  Astım, öksürük gibi enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.
  Vitaminsizlikten doğacak olan hastalıkları önler. Anzer Balı Nedir?

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …