Mustafa Sandal Hayatı

Mustafa Sandal Hayatı? Mustafa Sandal Kimdir?

Mustafa Sandal Hayatı? Mustafa Sandal, 11 Ocak 1970 de istanbul Kanatlarımın Altında, Beşiktaşta dünyaya geldi. Özel Dost Kolejindeki ilköğreniminin ardından isviçrenin Cenevre kenti yakınlarında bulunan College Du Leman da orta ve lise tahsilini tamamladı. Ardından, üniversite tahsiline Boston New Hampshire Collegeda başladı. içindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp 2.5 senelik üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiyeye döndü.

Mustafa Sandal Hayatı

Mustafa Sandal Hayatı1Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar, tüm yaşamıyla beraber müziğine de yansıdı. Aldığı tüm bu eğitimle birlikte çocukluk yıllarından beri içinde duyduğu müzik tutkusunun ışığında, profosyonel müzik yaşamına istanbul Gelişim Stüdyosunda Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi ülkemizin en ileri gelen müzik adamlarının yanında başladı 1989. Öyle ki, Cenevredeki orta okul ve lise yıllarında okul DJliği ile başlayan bu müzik aşkı istanbul Gelişim Stüdyosuna adım atması ile doruğa ulaştı.

Kendi müzik ruhunu öğrendikleriyle birleştirerek belki de asıl müzikal kimliği olan bestecilik ve söz yazarlık yönünü ortaya çıkardı. Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu,Reyhan Karaca, izel, Sibel Alaş, Asya,Hakan Peker ve Ferda Anıl Yarkın gibi sanatçılara verdiği besteler, kendisini gerçek anlamda peşinden koşulan bir besteci ve söz yazarı konumuna getirdi.

Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı tercih etti. Bu süre zarfında da müziği her yönüyle incelemeyi ve müzik teknolojisini de yakından takip etmeyi ihmal etmedi. Aradan gecen uzun çalışmalardan sonra kendi bestelerini yorumlamaya karar verdi.1994 yılında ilk albümü Suç Bendeyi çıkardı.

Bu albümün satış tırajı, yıllardan beri yapmış olduğu çalışmalarının bir ürünü olurken, kendisini Türk Pop Müziğinin tartışmasız yıldızlarından birisi yaptı. Suç Bende isimli albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesinde bir seneden çok daha kısa bir süre içerisinde yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser vererek kırılması güç bir rekora imza attı.ilk albümünün başarısından sonra, bestecilik ve söz yazarlığı ile yetinmeyerek aranjörlük yönünü geliştirmeye karar verdi. Keza, evine bir Home-Studio kurarak çalışmalarını daha hızlı ve çok yönlü olarak yapmaya başladı.

Mustafa Sandal 1995 yılında

İlk kez bir albümün müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenerek Sibel Alaşın Adam isimli prodüksiyonuna imza attı.

Mustafa Sandal 1996 Yılında

Gölgede Aynı adlı ikinci albümünü hazırladı Bu albümün ilk albümden farkı, tam anlamıyla bir Mustafa Sandal prodüksiyonu olmasıydı. Ayrıca, verdiği yüzlerce yurt içi ve yurt dışı konserle birlikte, 2 Milyon kaset ve 600 Bin adetlik CD tirajı, eşine az rastlanır bir fanatizmi de beraberinde getirdi. Bir zamanlar hayal edilmesi bile güç olan stadyum konserlerindeki başarısıyla yetinmeyerek müziğin görsel yani diyebileceğimiz video kliplerde de daha önce denenmemiş temalar kullanıldı. Bir Anda adlı şarkısına aksiyon tarzında çektiği klip, ilk günden itibaren büyük dikkat çekti.

Mustafa Sandal 1997 Yılında

Londraya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden American College Of Londonda devam ederken yine Londrada izelin Emanet adlı albümün müzik direktörlüğünü üstlendi.

1998 Eylülünde çıkardığı üçüncü albümü Detay ile beklentileri yine boşa çıkarmadı. Yurt içinde onlarca şehirde, yurt dışında da Amerika,Avustralya, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda, ingiltere, isveç, Fransa Türkmenistan, Azerbaycan gibi pek çok ülkede toplam 120 konser veren sanatçı, bu albümde de her zamanki satış tirajlarını yakaladı.kışında Paris/Fransada Sony Musicle yaptığı anlaşma ile dünyaya açılan Sandal, yurt dışında yayınlanmak üzere Araba adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakes/Fasta klip çekti.

Yurt dışında da çok ses getiren ve de sevilen bu single çalışması ile daha önce albümlerinde yorumladığı şarkılardan 12 tanesinin bulunduğu albüm sayesinde, Fransa, Almanya, Belçika, isviçre gibi Avrupanın çeşitli ülkelerinde, bir çok TV programına katılıp röportaj verdi. Ayrıca, Araba şarkısına gelen okuma istekleri doğrultusunda, Rusça, Arapça ve Yunanca dillerine çevrildi.

2000 Haziranında Akışına Bırak adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğü kimliğini iskender Paydaşla paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı. Düzenlemelerinde Volga Tamözün de imzasının bulunduğu şarkılar, kaliteli alt yapısı ve ses efektleriyle oldukça dikkat çekti.

2000-2001 Konser Programlarının Arasında

Çocukluğundan beri hayranı olduğu Eros Ramazotti ile birlikte istanbul Ali Sami Yen Stadında 25 Bin kişi önünde yaptığı düetle çok saygı duyduğu bu müzik adamıyla aynı sahneyi paylaşarak, bugün gelmiş olduğu noktaya hakkı ile geldiğini ispat etti.

2002 yılının ilk aylarında, görenlere parmak ısırtan yeni stüdyosunu kurdu ve 5. albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Ayrıca, kendi prodüksiyon şirketi olan YADA PRODUCTIONS bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan Fan Clubını, isim ve format değişikliğiyle yenilediği web sitesi üzerinden faaliyete geçirdi.

2002 Haziranında çıkardığı KOP adlı albümü ile müzik piyasasına yeniden hızlı bir giriş yaptı 2003 yılında sevenlerine bir sürpriz yaparak Maxi Sandal 2003 isimli bir maxi single çıkardı.

Sanatçı yine 2003 yılında, Almanya-Universal Music etiketiyle Aya Benzer 2003 Moonlight isimli bir single ile Seven isimli bir albüm ile Avrupalı müzikseverlerle buluştu.

Mustafa Sandal 2004 Yılında

Türkiyede iste isimli maxi-singleı piyasaya çıktı. Yaz boyu Volkswagen ile Müzik Aşkına konserlerinde sevenleriyle buluştu.

10 Ocak 2005’te

İsyankar isimli şarkısının single çalışması ile yurtdışındaki sevenleriyle buluştu. isyankar, Almanya, Avusturya ve isviçrede en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı. Kaynak: Mustafa Sandal Hayatı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …