Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

sessiz, ekonomik, hızlı ve renkli ınkjet adıyla da bilinen mürekkep püskürtmeli yazıcılar, özellikle ev kullanıcıları arasında oldukça yaygın. en büyük avantajları ise, nokta vuruşlu modellere göre daha sessiz çalışmaları ve fotoğraf kalitesinde renkli baskı yapabilmeleri

mürekkep püskürtmeli renkli yazıcılar, son yıllarda düşük maliyetlerini korumayı başararak fotoğraf kalitesinde baskı yapabilme yeteneği kazandılar. böylece ınkjet teknolojisi de, özellikle ev ve ofislerde en çok kullanılan teknoloji haline geldi.

mürekkep püskürtmeli yazıcı dendiğinde, farklı üreticilerin geliştirdiği farklı teknikler söz konusu olmaktadır. ancak temel mantık hepsinde aynıdır. baskı işleminin gerçekleşmesi için sıvı mürekkeple doldurulmuş kartuşlar kullanılır. özel yazma uçları, gerekli mürekkep miktarını ayarlar ve kağıt üzerine püskürtülmesini sağlar. bahsettiğimiz bu uçlar, elektronik sinyaller ile çalışan bir dizi mikro tüp parçalarından oluşmaktadır.

mürekkep kartuşları
ınkjet yazıcıların hızları ve yetenekleri, son yıllarda akıl almaz derecede arttı. başlangıçta tek bir kartuş ile sadece birkaç çıkış alabilen kullanıcılar, günümüzde yüzlerce sayfalık baskı yapabiliyorlar. ama bu noktada önemli olan, her bir sayfada kullanılması gereken renkli mürekkebin yoğunluğu. örneğin fotoğraf baskılarında genellikle çok daha fazla mürekkep tüketilirken, renkli yazıların bulunduğu bir sayfayı basarken mürekkep harcaması azalıyor.

piyasadaki renkli yazıcılar, kartuş kullanımı açısından iki farklı gruba ayrılabilirler. ilk grubu bir siyah ve bir de renkli kartuş kullanan yazıcılar oluşturuyor. bu tip yazıcılarda siyah-beyaz baskılar için siyah mürekkep kartuşu devreye girerken, renkli baskılarda ise renkli kartuş kullanılıyor. renkli kartuş içerisinde üç temel renk olan kırmızı, mavi ve yeşile yer veriliyor. bu renklerden birisi bittiğinde, tüm kartuşu değiştirmeniz gerekecektir.

ikinci grupta ise, her renk için ayrı bir kartuş kullanan yazıcılar bulunuyor. bu tip yazıcılarda kırmızı, mavi ve yeşil için ayrı kartuşlar söz konusu. yani yeşil bittiğinde sadece tek bir kartuş satın almanız yeterli.

bazı durumlarda, siyah kartuşu yuvasından çıkartarak yerine özel bir renk takmanız da mümkün olabilir. bu sayede baskılarda parlak altın rengi gibi özel renk efektleri yaratılabiliyor.

baskı kalitesi ve kağıt tipi
eğer yüksek kalitede baskı elde etmek isterseniz örneğin bir fotoğraf basmak gerektiğinde, fotokopi makineleri için kullanılan normal kağıtlardan daha pahalı olan özel kağıtlara ihtiyacınız olacak. kağıdın yapısı, baskının kalitesini doğrudan etkiler. fotoğraf baskıları için mürekkebi dağıtmayan fotoğraf kağıtlarını kullanabilirsiniz.

uygun fiyata yüksek kalite
özel baskı ihtiyaçları olmayan biri için, mürekkep püskürtmeli yazıcı doğru bir seçimdir. çok gürültülü değildir, kabul edilebilir bir hızı vardır ve makul bir fiyata kaliteli baskı sağlayabilir.

gelelim mürekkep püskürtmeli yazıcıların dezavantajına… tüketim malzemelerinin, yani kartuşların ve özel baskı kağıtlarının fiyatları genellikle yüksektir. ayrıca bir kartuşun ömrü, asla nokta vuruşlu yazıcı şeritleri ya da lazer yazıcı tonerleri kadar uzun olamaz.

sayfa maliyetinin önemi
yazıcı seçerken, basılan her sayfanın maliyetini de dikkate almalısınız. maliyeti etkileyen başlıca faktörler kartuş ve kağıt tipidir. kartuş fiyatını üreticinin belirtmiş olduğu kopya sayısına bölün. bu şekilde, sayfa başına düşen maliyeti belirlemiş olacaksınız. ancak ortaya çıkan rakam, her zaman için doğru olmayabilir. çünkü mürekkep tüketimi, yazıcının kullanım şekliyle de yakından ilgilidir. bir metin sayfası, doğal olarak renkli bir fotoğraf baskısından daha az mürekkep tüketir.

diğer faktör ise kullanılan kağıt tipidir. eğer fotokopi makinelerinde kullanılan normal bir kağıt üzerine baskı yapılıyorsa, kağıt maliyeti düşük olacaktır. ancak özel kağıt glossy kağıt ya da parlak kağıt gibi kullanımında maliyet yükselebilir. tabii maliyetle birlikte baskı kalitesi de yükselecektir. mürekkep püskürtmeli yazıcılarda elektrik tüketimi son derece düşüktür. bu yüzden, tüketim değerlerini dikkate almanıza hiç gerek yok

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …