moderatör nedir

Moderatör Nedir Ne Yapar?

Moderatör Nedir Ne İşe Yarar? Türkçe anlamı tam olarak yönlendiricidir, olay yöneticisidir. internette sıkça karşılaştığımız bu mevki standart olarak User Kullanıcıdan bir kademe üsttedir. En çok kullanım alanı forumlar ve irc kanallarıdır. Forumlarda konu silme, düzenleme, kilitleme vs yetkileri bulunur.Moderatör, Türkçede tam karşılığı yönlendirici, olay yöneticisidir. İnternette sıkça karşılaştığımız bu mevki standart olarak User/Kullanıcıdan 1 kademe üsttedir. En çok kullanım alanı forumlar ve IRC kanallarıdır. Forumlarda konu silme, düzenleme, kilitleme vs yetkileri bulunur.

Mevki sıralamasına göre: Admin Co Admin Yönetici Süper Moderatör Moderatör Üye

Moderatör Görevi Nedir?

Sanıldığının aksine sunucu, spiker ve moderatörlerin görevi aynı değildir. Moderatör ise modere eder bir nevi sürükler. Moderatörün iki görevi vardır. Birincisi kendisine verilen haber kuşağını konuğuyla, anlatıcısıyla, kendi anlatımıyla sürükler.

Diğer bir görevi ise, bir tartışma programını müzakere eder. Kısaca moderatör eşit, adaletli söz verme sanatıdır. Ayrıca moderatör kaç kişiyle programı yapıyorsa bu programın sonunda seyirciye özet çıkarandır.

 • Mevki sıralamasına göre
  Webmaster
  Admin-Yönetici
  Yardımcı Admin-Co-Admin
  Süper Moderatör Super Moderator
  Moderatör-Moderator
  Üye-User
  Misafir-Guest

Ayrıca kontrol et

internetin Faydaları Nelerdir

internetin Faydaları Nelerdir Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …