moderatör nedir

Moderatör Nedir? Moderatör Ne Demek?

Moderatör Nedir? türkçe anlamı tam olarak yönlendiricidir, olay yöneticisidir. internette sıkça karşılaştığımız bu mevki standart olarak User Kullanıcıdan bir kademe üsttedir. En çok kullanım alanı forumlar ve irc kanallarıdır. Forumlarda konu silme, düzenleme, kilitleme vs yetkileri bulunur. moderatör, Türkçede tam karşılığı yönlendirici, olay yöneticisidir. İnternette sıkça karşılaştığımız bu mevki standart olarak User/Kullanıcıdan 1 kademe üsttedir. En çok kullanım alanı forumlar ve IRC kanallarıdır. Forumlarda Konu silme, düzenleme, kilitleme vs yetkileri bulunur.

Mevki Sıralamasına Göre: Admin Co Admin Yönetici Süper moderatör Moderatör Üye

Moderatör Görevi Nedir?

Sanıldığının aksine sunucu, spiker ve moderatörlerin görevi aynı değildir. Moderatör ise modere eder bir nevi sürükler. Moderatörün iki görevi vardır. Birincisi kendisine verilen haber kuşağını konuğuyla, anlatıcısıyla, kendi anlatımıyla sürükler.

Diğer bir görevi ise, bir tartışma programını müzakere eder. Kısaca moderatör eşit, adaletli söz verme sanatıdır. Ayrıca moderatör kaç kişiyle programı yapıyorsa bu programın sonunda seyirciye özet çıkarandır.

 • Mevki sıralamasına göre
  Webmaster
  Admin-Yönetici
  Yardımcı Admin-Co-Admin
  Süper Moderatör Super Moderator
  Moderatör-Moderator
  Üye-User
  Misafir-Guest

Moderatör Ne İşe Yarar?

Moderatörlere ihtiyaç duyulmasının birçok farklı nedeni vardır. Moderatörlerin ilk ve asıl görevi online ortamlar içerisindeki kuralların yerine getirilmesini sağlamak ve içeriklerin düzgünlüğünü kontrol etmektir. Özellikle WM Aracı gibi büyük ve aktif online platformlar üzerinde paylaşılan verilerin sürekli olarak takip edilmesi, istenmeyen durumlarda içeriklere el atılması ve üyelerin kurallara uyduğundan emin olunması gerekir. forum içerisinde tek bir yetkilinin tüm bu ihtiyaçlara cevap veremeyecek olması nedeniyle belirli yetkilere sahip olan Moderatörler kullanılır.

Gibi gelişmiş yetkilere sahiptir. Her moderatör hesabına farklı yetkiler sunularak bu hesapların adı değiştirilebilir. Örneğin WMAracı forumu içerisinde kategori için atanan moderatörlerin yanı sıra forum içi düzenin sağlanmasında görevli genel moderatörler ve daha üst konularda yetki inisiyatifine sahip Süper Moderatör’ü bulunmaktadır.

Nasıl Moderatör Olunur?

Moderatörlük için gerekli yetkinin forum yönetimi tarafından size verilmesi gerekir. Her forum veya online tartışma ortamının yönetici olarak bir üye alma konusundaki ihtiyaçları ve kriterleri farklı olabilir.

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …