Migrene Ne iyi Gelir

Migrene Ne iyi Gelir? Migren Nedir?

Migrene Ne iyi Gelir? kadınlar da erkeklere göre daha sık görülen hastalık, kişilerin gündelik yaşantısını oldukça fazla etkilemekte ve yapılan açıklamalara göre atakların 4 ila 74 saat arası olduğu söylenmektedir.Ayrıca migren eğiliminin genel olarak hamilelik esnasında azaldığı gözlemlenmiştir.Migren kelimesi Yunanca ‘’hemikrania’’ kelimesinden dilimize geçmiştir ve başın bir tarafındaki ağrı anlamına gelmektedir.

Migren Nedenleri

Hastalığın mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte nörovasküler yani sinir sistemindeki damarsal sebeplerden kaynaklı bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Bir diğer düşünce ise çevresel ve kalıtımsal faktörlerin bir karışımı olduğudur.

Aile içerisindeki ebeveynlerden birinde konulan migren teşhisi, çocuklarda da bu hastalığın görülme olasılığını arttırmaktadır.

Ayrıca kadınların regl dönemlerinde östrojen hormonunu seviyesinin azalması ağrıların ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır.

sigara kullanımı, açlık, rutin yemek yeme alışkanlığımızda ki değişiklikler (öğün atlama), stres gibi faktörlerde ağrıların artmasına neden olan faktörlerdendir.

Migrenin Belirtileri

Yaşamın içerisindeki koşuşturmacadan ve stresten kaynaklı Baş Ağrısı çekmeyenimiz yoktur. Bu baş ağrılarının normal baş ağrısı mı yoksa migren mi olduğunu kestirmek ilk etapta biraz zor olabilir.

Bu Noktada Hastalığı Normal Baş Ağrısından Ayıran Özellikleri Sıralamamız Gerekecek Olursa
  • Baş ağrısının orta ve yüksek şiddette seyir ediyor olması
  • Baş ağrısı esnasında bulantı yaşanması
  • Baş ağrısı esnasında kusmanın yaşanması
  • Ağrıların zonklayıcı tarzda olması
  • Ağrıların gündelik hayattaki aktivitelerimiz esnasında artarak devam etmesi
  • Ağrı esnasında ışığa duyarlılığın artması
  • Ağrı esnasında sese duyarlılığın artması

Bazı insanlar ağrının geleceğini daha önceden fark edebilirler. Bu süreç aura dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde bireylerde çeşitli görme bozuklukları, kollarda ve bacaklarda uyuşma gibi semptomlar gözlenebilir.

Migrene Ne iyi GelirMigrenin Tedavisi

Migren atakları sık olmayan hastalar basit ağrı kesiciler yardımı ile önlenebilmektedir. Ancak atak sıklığı çok fazla olan hastalar için aynı şey söz konusu değildir. Bu tip hastaların uzman kişilerden destek alması çok önemlidir.

Migrene Ne iyi Gelir Öncelikle yapılması gereken hastanın baş ağrısı atakları geçirmesine neden olan faktörleri belirlemek ve hastanın onlarla ilişkisini kesmektir. Örneğin aşırısı sigara tüketiminin atak sayısını arttırdığı saptanmışsa, hastanın sigarayı bırakmaya teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra önerilen ilaç tedavisine kesinlikle uyulmalı ve ilaç kullanımının aksatılmaması sağlanmalıdır.

İlaç tedavisi dışında kullanılan yöntemlerden biri de fizik tedavi yöntemidir. Bu tedavi de akupunktur ve el masajları yapılarak gelecek atakların zararları önlenmektedir.

Biberiye ve melisa da tedavi yöntemlerinin arasında yer alan seçeneklerdendir. Şimdi migrene iyi gelen bitkisel tedavi metodlarını inceleyelim;

Elma Sirkesi

Etkili besinler arasında bulunan elma sirkesi aynı zamanda migren tedavisinde kullanılır. Elma sirkesi, kemik ağrısını azaltır, yüksek kan basıncının düzenler, kan şekerini kontrol kontrol eder ve kilo vermeye yardımcı olur.

Bütün bu faydalarının yanında migren ağrılarına iyi gelir.

Bir bardak suya bir çorba kaşığu organik elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Migren tedavisi için günlük için. Eğer elma sirkesi tüketmeye alışkın değilseniz bir çay kaşığıyla başlayın.

Buz

Gerginlikten kaynaklanan Baş Ağrıları yanında migren ağrılarına da buz uygulamak iyi gelir. Bzu uyuşturucu etki yaptığından dolayı ağrı başlamadan önce veya başlayacağını hissettiğiniz andan itibaren uygulayın.

Bunun yanında 15 er dakika boyunca ağrıyı azaltmak için sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz.

Nane

Anti inflamatuar özellikleri sinirlerin yatışmasına yardımcı olur. Bu konuyla alakalı yapılan bir çok bilimsel araştırma sonucu nanenin migrene iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Balla tatlandırılmış nane çayı içmek anlık sonuçlar almayı sağlayabilir ve migren ağrısını geçiştirebilir.

Biber: biber kan dolaşımını uyarır ve artırır, bundan dolayı migren ağrısı için evde uygulanan tedavi yöntemlerinin balında gelmektedir. Ayrıca biber uyuşturucu ve ağrı kesici özelliği olan kapsain maddesi içermektedir.

Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı aci biber koyun ve iyice karıştırın, isteğe bağlı olarak tatlandırmak için birkaç damla limon suyu ekleyin ve içim.

Papatya

Anti inflamatura ve antiseptik özellikleri olan papatya migren ağrılarını hafifletmeye yarar. Düzenli papatya çayı içmek sorunu büyük oranda azaltmaya yardımcı olabilir.

2-3 çay kağığı papatyayı bir bardak suya koyarak bir dakika boyunca kaynatın ve günde 2-3 kere için. Gerilimden ve migrenden kaynaklanan ağrıların giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Zencefil

Bu konuyla alakalı yayınlanan bazı makaleler zencefilin migren ağrılarına iyi geldiğini ortaya koymaktadır.

Migren ağrıları dışında kas kasılmasını giderir ve kan damarlarında meydana gelebilecek inflamasyonu engelleyebilir.

Migren ağrılarının tedavisi için günd ebir kaç bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Feverfew

Aynı zamanda güöüş düğme bitkisi olarak da bilinen Feverfew migrene faydalı olarak bilinen en yaygın bitkiler arasındadır. Kas dokusunda meydana gelen spazamları gideren partenolin içerir.

30 dakika boyunca bir bardak suda bir çay kaşığı feverfew bitkisi ve nane kaynatılır, süzdükten sonra ılık bir şekilde içilir.

Bunların yanında 2 veya 3 tane feverfew yaprağı 40-100 mg yemek migreneiyi gelebilir Bazı Sağlık uzmanları kapsüllerini önermektedir.

Masaj

Kafaya yapılan masaj beyne gönderilen sinyallerin artmasını sağlayarak migren ağrılarının azalmasını sağlar. Masaj aynı zamanda serotonin aktivitesini hızlandırarak ağrının azalamsına yardımcı olur.

kafa etrafına dairesel masajlar ve belirli noktalara yapıan basınçlar mifrene iyi gelebilir.

Kahve

Bazı sağlık uzmanları kahvenin içerdiği kafein maddesinin migren ağrısına iyi geldiğini söylemektedir. Migren atağının yaklaştığını hissetteiğiniz andan itibaren 1-2 saata arayla bir fincan taze kahve içmeniz ağrıyı azaltabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …