Migren için Şifalı Bitkiler

Migren için Şifalı Bitkiler

Bir ağrıyla beyin içi basıncında meydana gelen patalojik değişikliklerin belirgin bir hale gelmeden önce kişide meydana getirdiği dalgınlık-gerginlik başlayan ve nöbetler ha­linde beliren özel bir Baş Ağrısı tipidir. Genellikle zeki ve yaratı­cı kişilerde görüldüğünden, özellikle kadınlarda, bir dereceye kadar nevrozla ilişkisi olduğu tahmin edilir.

Nedenleri
sara gibi, migren de, belirli bir nedeni olmaksı­zın ya da diğer bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilir. Yüksek kan basıncı, damar sertliği, kafatası içindeki atar veya toplarda­mar duvarlarının kan şişliği gibi hastalıkların ikincil belirtileri arasında görülebilir.

Nedeni belirsiz migren, genellikle kalıtsal olup, bir nöbetteki asıl nedenin, bir beyin atardamarının önce daralması, sonra da genişlemesiyle, kafa içinde Ödemin belirme­si olduğu söylenmektedir. Bazılarına göre de, nöbetler, bir nevi alerji reaksiyonu belirtileridir.Ağrı genellikle görmeye ilişkin olup, görme alanının mer­kezinde ya da bir yansında çakan ışıkların belirmesi şeklindedir. Seyrek olarak da. yüz ve ellerde garip duyular, konuşma bozuk­luğu, geçici halsizlik ya da felç belirebilir. ağrı genellikle yarım saat sürebilir ve bu durumu baş ağnsı izler.

Baş ağrısına, bulantı ve kusma eşlik edebilir, baş ağrısı çok şiddetli olup altı saat ka­dar sürebilir ve genellikle başın bir yansında bulunur. Tedavisi çok güç olup bir tek tedavi şeklinden söz etmek olanaksızdır. Her vakaya göre ayrı tedavi uygulanabilir. Genel­likle, bu hastalıktan muzdarip kişiler, aşırı endişe ve yorgunluk­tan uzak durdukça ve bazen de, diyetlerinde belirli maddeleri bulundurmadıkça, durumun daha iyi olduğunu söylerler.

Öneriler
Havanda dövülmek suretiyle ezilen birkaç diş sa­rımsak alın ve şakaklara konulur.

Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı fesleğen katılıp kay­natıldıktan sonra ılımasına yakın bu su ile kafa derisine firiksi-yon yapılarak baş yıkanılır.

Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç andız kökü ka­tılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç yarım kahve fincanı içilir.

Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı Civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Ge­rektiğinde gün içinde üç defayı geçmemek şartıyla tekrarlanır.

Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı melek otu kökü ve yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün bi­rer çay bardağı içilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı çuha çi­çeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.

Bir bardak kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı san şebboy saplan katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç defa birer çay kaşığı kullanılır. Aşırı dozda kullanılması sakıncalıdır.

iki avuç dolusu ince kıyılmış lahana yaprağı su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Bu­harda pişen bitkiler bir tülbentin arasına yerleştirilerek kompres olarak alna bağlanır.

Bir bardak kaynar suyun içine ince ufalanmış bir silme tatlı kaşığı kadar hazeran çiçeği katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç kere birer tatlı kaşığı kullanılır. Aşın dozda kullanılması sakıncalıdır.

Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kedi otu katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı nilüfer çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra günde üç öğün birer çay bardağı içilir.

Bir çay bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sü­zülerek günde üç Öğün birer çay bardağı içilir.

Bir litre suyun içine bir avuç gelincik çiçeği konulup kay­natılır ve süzülüp bir bardak üzüm sirkesi ilave ettikten sonra bir saat kadar bekleyip içine iki adet tülbent batırıp birini alma diğeri­ni ise enseye koyulur. Bu işlem kısa aralıklarla devam ettirilir.

Bir litre suyun içine yarım su bardağı demirhindi katılıp kay­natıldıktan sonra süzülerek soğuk olarak günde üç su bardağı içilir.

Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış aslanpençesi yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan yanm kah­ve fincanı mesteki sakızı, bir kahve kaşığı anason bir kahve fin­canı kınntı haline getirilmiş sinameki hepsi bir arada iyice har­manlandıktan sonra bu karışımı macun haline getirebilecek oranda süzme bal katılıp günde bir çorba kaşığı yenir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason (çatılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.

Bol miktarda kiraz, çekirdeklenyle birlikte havanda iyice dövülerek ezildikten sonra lapa haline gelmiş kiraz bırtülbentin arasına konulup alna bağlanır.

Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı ayva çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı (arzuya göre tatlandırılarak) içilir.

Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı Türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fin­canı ıhk su içilir.

Yarım litre gülsuyunun içine bir çorba kaşığı kekik katılıp 2-3 saat beklendikten sonra içine batırılan iki adet tülbentten bi­ri alma, diğeri ise enseye konulur ve kısa aralıklarla değiştirilir.

Bir Fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı mine çiçeği ka­tılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Ge­rektiğinde gün içinde üç defayı geçmemek şartıyla tekrarlanır.

Havanda dövülerek toz haline getirilmiş iki çorba kaşığı keten tohumu, iki çorba kaşığı eritilmiş kuyrukyağı ile karıştırı­lıp kavrulduktan sonra bir avuç yasemin katılıp alına bir tül­bentle birlikte bağlanır,

Bir litre suyun içine bir avuç mersin yaprağı katılıp kay­natıldıktan sonra günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.

Bir litre suyun içine birer silme tatlı kaşığı nane, sedef o-tu ve bir avuç oğul otu katılıp kaynatılmasının ardından süzüle­rek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercan­köşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …