mesane kanseri nedir

Mesane Kanseri Nedir, Mesane Kanserinin Nedenleri?

Mesane Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir? her yıl dünya üzerinde milyonlarca yetişkini insanı etkileyen en yaygın kanserlerden birisidir. Mesane kanseri erkeklerde kadınlarda olduğundan daha sık görülür ve genellikle her yaşta gerçekleşse de yaşlı yetişkinleri etkiler. Peki, Mesane kanseri nedir? Mesane kanserinin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm detaylar.

idrar torbasının yüzeysel veya derine inmiş tümörlerdir. erkeklerde üç kat daha sıktır. orta ve ileri yaşlarda daha fazla görülür niçin olur kesin sebep bilinmemekle birlikte birçok etken hazırlayıcıdır. tütün mamulleri çok önemli hazırlayıcılardır. kimya, petrol, lastik sanayileri ve matbaacılıkta çalışan kişilerin uğradıkları kimyasal madde etkileri de önemlidir.

belirtileri nelerdir kanlı idrar ilk ve çok önemli bir belirtidir. sık ve acil idrar isteği, yanma diğer belirtilerdir nasıl tedavi edilir yüzeysel tümörlerde ilk tedavi idrar yolundan girilen rezektoskop adlı aletle tümörün kazınmasıdır.(t.u.r). daha sonra belirli aralıklarla mesaneye ilaç tedavisi uygulanır

derine inmiş tümörlerde komşu organlara sıçrama yoksa idrar torbası çıkartılır (sistektomi) ve barsakların çeşitli kısımlarından yapılabilen idrar torbaları oluşturulur. hastalığın devresine göre ilaç tedavisi ve ışın tedavisi uygulanabilir.

Mesane Kanseri ve Semptomları Arasında Şunlar Olabilir

  • – İdrarda kan (hematüri)
    – İdrarı yaparken ağrı
    – Pelvik ağrısı

Hematüreniz varsa, idrarınız parlak kırmızı veya kola renkli görünebilir. Bazen idrar farklı görünmeyebilir, ancak idrardaki kan idrarın mikroskopik muayenesinde tespit edilebilir.

Mesane Kanseri Olan Kişiler Aşağıdaki Belirtileri de Yaşayabilir

  • – Sırt ağrısı
    – Sık idrara çıkma

Ancak, bu belirtiler genellikle mesane kanseri dışında bir durum yüzünden ortaya çıkar.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …