Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Nedir, Böbrek Kanserinin Belirtileri Nedir?

Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir? Erişkin yaş kanserlerinin yaklaşık yüzde üçünü oluşturur. Kırk elli yaşlarında daha sıktır. Erkekler bir kat daha fazla yakalanır Sebebi Nedir Kesin sebep bilinmez. Diyetin, kalıtımın, hormonal etkenlerin, sigaranın, çevresel ve mesleki zararlı kimyasal maddelerin (Deri işçiliği, Petrol Ürünleri, Asbest, Kadmiyum) ve kahvenin önemli rolü olduğu bilinmektedir Belirtileri Nelerdir Vücudun yan tarafında bir kitle fark edilebilir. Bu kısımda ağrıda bulunur. Kanlı idrar çok önemli bir belirtidir Tani Nasil Konur Ürolog kitle varsa muayene eder. Kitle yoksa kanlı idrar hikayesiyle üriner sistemi ultrasonografi ile araştırır. Gerekirse tomografi ister. Böylece bir santimetrelik bir tümör bile yakalanır

Nasil Tedavi Edilir Hastalığın devresi önemlidir. Tümör diğer dokulara yayılmamışsa ürolog örten yağ dokusu ile birlikte böbreği çıkartır. Hastalık diğer dokulara sıçramışsa (Metastaz) böbreğin çıkarılması tartışmalıdır. Bu durumda ışın tedavisi (Radyoterapi), ilaç tedavisi (Kemoterapi), ve hormonal tedaviden yararlanılır. Hastalık erken devrede yakalanırsa tam iyileşme oranı yüksektir.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri belirtileri ilk evrelerde genellikle kendini göstermez yani belirti vermeyerek seyreder. Birtakım belirtiler meydana geldiğinde ise çoğu hastada böbrek kanserinin ileri safhalara taşındığını gözlemleriz. İşte bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

 • İdrarda kan görülmesi
  Karın alt ve yan bölgesinde şişkinlik
  İştahsızlık
  Geçmeyen yan ağrı (böğür ağrısı)
  Sebebi bilinmeyen kilo kaybı
  Herhangi bir enfeksiyon ya da soğuk algınlığı olmadan haftalar boyu süren ateş
  Aşırı yorgunluk
  Kansızlık
  Bacaklarda ve eklemlerde şişmeler

Böbrek kanseri bazı hastalarda vücudun başka kısımlarına da yayılabilir. Bu durumla karşı karşıya kalan hastanın görebileceği belirtiler ise şunlardır;

 1. Nefes darlığı
  Kanlı öksürük
  Bel ağrısı

Böbrek Kanserinde Erken Tehşis

Tabi ki bu belirtilerin altında başka sebeplerin yatabileceğini de unutmamak gerekir. Her kanserde olduğu gibi böbrek kanserinde de erken teşhis oldukça önem taşır. Hastalık ne kadar erken saptanırsa hem tedavi süreci o kadar kolaylaşır hem de sağlıklı bir yaşam olanağı ilerlemiş bir safhaya kıyas ile daha çok artar.
Belirtiler ileri safhalarda kendini belli ettiğini düşünürsek bir birey böbrek kanseri ise bunu nasıl anlayabilir? Yaşadığımız şu günlerde böbrek kanseri adı verilen bu kötü huylu tümörün tanısı genellikle rastlantısal olarak koyulur. Hastalar hastaneye tamamen başka sebeplerden ötürü gider ve yapılan görüntülemeler sonucu böbrekte kanserli kitle tespit edilir. Hastaya bu tanı sıklıkla ultrasonografi yöntemi ile konulur. Eğer ultrasonografi tecrübeli bir radyolog tarafından yapılmaz ise böbrekteki kitlenin tanısı koyulamayabilir, atlanabilir.

Bilgisayarlı tomografi veya MR filmi ile de böbrek kanseri tanısı koyulabilir. Burada ise çeken kişiye göre sonuçlar değişmediği için rahatlıkla böbrekte bulunan kitle tespit edilebilir.
Tabi ki durum bu raddeye gelmeden hayatınızda birtakım değişikliklere giderek böbrek kanserinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle ailenizde böbrek kanseri varsa yaşam pratiklerinize dikkat etmenizi öneririz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …