Mehmet Özdilek Hayatı

Mehmet Özdilek Hayatı? Mehmet Özdilek Kimdir?

Mehmet Özdilek Hayatı? 1991 yılında Türkiyede yılın Futbolcusu seçilmiş olan Beşiktaşın efsanevi futbolcusu Mehmet Özdilek, 1 nisan 1966da samsunda doğdu. Futbola samsun Ladiksporda başladı. Amatör olarak burada oynarken 2. lig takımı kahramanmaraş spor Kulübüne transfer oldu. Takıma girdiği sezon, Kahramanmaraş sporun 1. lige çıkmasında büyük emeği geçti.

Mehmet Özdilek Hayatı

Kahramanmaraş Spor da oynadığı dönem oyun stili ile büyük takımların dikkatini çekti ve 1988 yılında Beşiktaş Jimnastik Kulübüne transfer oldu. Beşiktaşda 13 sezon boyunca forma giyen futbolcu, 9 numaralı formasıyla takımın değişmez futbolcularından biri oldu. Dönemin Belçikalı yıldız futbolcusu Enzo Scifoya benzetilmesi nedeniye antrenörü tarafından kendisine Şifo Mehmet lakabı takıldı.

Teknik Direktör John Toshack Döneminde

Yaşadığı sürtüşmeden dolayı kısa bir dönem ilk 11in içinde yer alamadı. Başarılı bir orta saha oyuncusu olan Şifo Mehmet, 1.69 cmlik boyuna rağmen kafa gollarinin unutulmaz futbolcusu oldu. Mehmet Özdilek oynadığı 387 lig maçında toplam 130 gol kaydederek tüm zamanlarda Türkiye Birinci Liginde en çok gol atan orta saha futbolcusu ünvanını aldı.

4 lig, 4 kupa, 4 Cumhurbaşlanlığı, 1 Başbakanlık ve 5 TSYD Kupası Şampiyonluğu yaşadı ve 38 kez milli forma giydi. 1990-1997 yılları arasında 31 kez yer aldığı milli takımda hiç golü bulunmamaktadır. 4 Ağustos 2001 de Beşiktaşın AC Milan ile yaptığı jübilesi ile aktif spor yaşamına son verdi. BJK inönü Stadındaki bu maçta Beşiktaşın Milanı yenmesi ile Türk futbol tarihinin en görkemli jübilelerinden biri yaşandı.

Centilmenliği ile tanınan Şifo Mehmetin spor hayatı boyunca sadece bir kez kırmızı kart görmüş olması ve Türk eğitim Gönüllülerine yaptığı unutulmaz bağış ile birçok futbolcuya örnek oldu. Aktif spor yaşamına son verdikten sonra ingilterede bir yıl antrenörlük yaptı. Malatyasporda kısa bir süre teknik antrenörlük yaptıktan sonra 2005 yılında Fatih Terimin yardımcısı olarak Milli Takım antrenörlüğüne başladı. 16 kasım 2005 de isviçre milli takımı ile oynanan dünya Kupası eleme maçı sonrasında isviçreli bir futbolcuya çelme attığı iddiası üzerine görevi bıraktı

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …