Mazhar Alanson Hayatı

Mazhar Alanson Hayatı? Mazhar Alanson Kimdir?

Mazhar Alanson Hayatı? tiyatro ve sinema oyucusu, müzisyen, şarkıcı, besteci, söz yazarı. Türkiyenin en başarılı müzik gruplarından MFÖyü Fuat Güner ve Özkan Uğurla birlikte kuran Alanson, 35 yıldır grupta vokal ve besteci olarak yer almaktadır. Türk pop müzik tarihinde oldukça önemli bir yeri olan MFÖ, ülkemizi Eurovizyonda 2 kez temsil etmiştir.

Mazhar Alanson Hayatı

Mazhar Alanson Hayatı1Çok iyi bir söz yazarı olan, solo albümüyle de büyük başarı kazanan Alanson, aynı zamanda sinema ve dizi oyunculuğu da yapmaktadır. Tasavvufa gönül vermiştir ve şarkı sözlerinde ulvi temalar kullanır. Fuat Güner ve Özkan Uğurla yıllara meydan okuyan, 70lerden bu yana müzikte kilometre taşı olan, 3 neslin sevdiği ve dinlediği bir grup olarak MFÖ, AGU isimli son albümleriyle Türkiyede müzikaliteden ödün vermeden son derece başarılı olunabileceğini bir kez daha kanıtlamıştır. AGU albümünün isim babası Cem Yılmazdır.

13 Şubat 1950 Yılında

Ferruh Alanson ve Melek Alansonun üçüncü çocuğu olarak istanbulda dünyaya geldi. Babası Ferruh Alanson, ankara Senfoni Orkestrasında baş trompetçi olan Alansonun annesi Melek Alanson ise ilkokul öğretmeniydi. Ayla Alanson ve Aynur Alanson isimlerinde iki kız kardeşi olan Mazhar Alansonun çocukluğu Ankaranın Cebeci semtinde geçti.

Alanson, babasının başarılı bir müzisyen, teyzesi Neriman Esinin Türk operasının önemli isimlerinden biri ve eniştesi Muammer Esinin tiyatro ve sinema sanatçısı olması dolayısıyla sanatla iç içe büyüdü. Bu nedenle ortaöğrenimini Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra Ankara devlet Konservatuarının Yüksek Tiyatro Bölümüne kaydoldu. ilk eşi Hale Alansonla da burada tanışan Alansonun bu evlilikten Eda Alanson ve oğlu Hilmi Alanson isimlerinde iki çocuğu olacaktı.

Lise yıllarında gitar çalmaya başlayan Mazhar Alansonun, hayatındaki dönüm noktalarından en önemlilerinden biri olacak karşılaşma 1966 da istanbul Kanatlarımın altında Fenerbahçe Kalamış sahilinde yaşanacaktı. Zira Fuat Günerle, Günerin aldığı Beatles albümü sayesinde tanışıp arkadaş olan Alanson, bu tanışıklığın varacağı noktalardan habersizdi. Müziğe duydukları büyük ilgi ve aşkla Günerle Kaygısızlar isminde bir grup kurarak, konserler vermeye başladılar. O dönemlerin meşhur klasiklerini çalıp söyleyen Alanson-Güner ikilisinin favorileri Crosby, Stills & Nash and Young ve Rolling Stones şarkılarıydı.

Kaygısızların yolu bir gün Kızıltoprakta Özkan Uğurla kesişti. müzikal anlamda çok iyi anlaştıklarına karar vermeleri sonucunda 1972 de üçlü olarak çalıp söyleyecekleri grupları Mazhar Fuat ÖzkanMFÖyü kurdular. ilk albümleri Türküz türkü Çığırırız ismini taşıyordu, fakat albümün çıktığı dönemde Özkan Uğur askere gittiği için Alanson ve Güner albümle ilgili ikili olarak çalıştılar ve büyük ilgi topladılar.

1974 Yılında

Galip Boransu ve Ayhan Sicimoğlunun gruba katılmasıyla birlikte adları ipucu Beşlisi olarak değişti ve ipucu Beşlisi Heycanlı isimli ilk 45 liklerini yayınladıktan sonra oldukça popüler oldu. Daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı yolları ayrılan grup üyelerinden sadece Mazhar, Fuat ve Özkan beraber müzik yapmaya devam etme kararı aldılar. Üçlü MFÖ olarak, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Seyyal Taner, Barış Manço gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalışma fırsatı buldu.

Mazhar Alanson o dönemde ayrıca profesyonel anlamda ilk sahne deneyimi olan Ferhan Şensoyun Şahları da Vururlar müzikalinde rol aldı. Daha sonra albümünde bu müzikalden bir şarkıya yer verecekti. MFÖ, büyük çıkışını 1984 tarihli ele Güne Karşı Yapayalnız albümüyle yapacaktı. Yalnızlık Ömür Boyu, Bu sabah yağmur Var istanbulda, Bodrum Bodrum ve güllerin içinden gibi büyük hitlerin çıktığı albüm, oldukça başarılı oldu.

1985 Yılında

İsveçin Gothenburg şehrinde yapılan Eurovizyon şarkı yarışmasında Diday Diday Day isimli şarkılarıyla ülkemizi temsil eden MFÖ, yarışmayı 14. olarak tamamladı.

Mazhar Alanson, 1985 yılında yılın Söz Yazarı ödülünü kazandı. Bunun yanı sıra gerek MFÖ ile gerekse bireysel olarak pek çok ödülün sahibi oldu.

Eurovizyona ikinci katıldıkları yıl olan 1988 de ise 15. olan MFÖ, irlandanın Dublin şehrinde yapılan yarışmada büyük ilgi gördü. O dönemde başbakanlık yapan merhum Turgut Özal ise MFÖnün yarışmayı 15. olarak tamamlamasıyla ilgili olarak şunları söyleyecekti “Artık Eurovizyon şarkı yarışmasının taraflı olduğunu öğrenmiş olduk.

Aynı yıl Alanson, Ali Poyrazoğlu ve yaprak Özdemiroğlu ile birlikte ilk filmi olan Arkadaşım Şeytanda rol aldı 1999 da Ömer Vargının yönetmenliğini yaptığını ve başrollerini Cem Yılmaz ve Ceyda Düvenci ile paylaştığı büyük gişe başarısı elde eden Her Şey Çok Güzel Olacak filminde oynadı. film seyirci rekoru kırdı ve eleştirmenler oldukça olumlu yorumlarda bulundu.

2002 de ekmek teknesi ve Çekirdek aile dizilerinde oyunculuk yaptıktan sonra 2006 yılında başrollerini yine Cem Yılmazla birlikte paylaştığı Hokkabaz filminde kamera önüne geçti.

Mazhar Alanson halen Biricik Sudenle evlidir, MFÖyle birlikte müzikal çalışmalarına, konserlerine devam etmektedir.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …