Marka Nedir

Marka Nedir? Marka Ne Demek Kısaca?

Marka Nedir? Marka, Benzer ürünleri yada hizmetleri başkalarının ürün yada hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan yada belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan ayırt edici işrate marka, olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.

Marka Nedir? Marka Ne Demek?

Marka, koruması, ürün ya da hizmetlerinde marka kullanan marka sahiplerini koruyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, özel yasa ile getirilen korumadan yararlanmak anlamındadır.

Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır.

Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer markalardan, farklı olmasıdır.

Marka tescilleri sırasında en önemli konu, markanın, seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin saptanmasıdır. Markanın başkaları tarafından tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir.

Marka tescilleri ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve Markanın, kullanılacağı mallar ile sınırlı olduğu için, mal ürün, eşya listesi hazırlanırken, gerçek iş konusuna uygun olarak hazırlanmalıdır.

Markanın, tescil tarihinden itibaren, beş yıl içinde mal listesinde yazılı mallarda kullanılması zorunlu olduğu ve markanın kullanılmadığı mal için, istek üzerine mahkemece iptal edilebileceği de değerlendirilmelidir.

Marka Özellikleri Nelerdir?

Bir işaretin marka olarak değerlendirilebilmesi için şu koşullar vardır: Ayırt edici özelliği olmalı, çizimle görüntülenebilmeli, baskı yoluyla çoğaltılabilmeli. Bu koşullara uyan, kişi adları, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar marka olarak tescil ettirilebilir.

Marka koruma süresi başvuru tarihi ile başlar ve 10 yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sınızsız kez uzatılabilir.

Markanızı Belirlerken Aşağıdaki Uyarıları Göz Önünde Bulundurunuz:

  • Akılda kalıcı, dikkat çekici ve mümkün olduğunca kısa olmalı.
    Markada kullanılacak renkler ve şekiller insanlar üzerinde etki bırakmalı.
    Hedef kitleniz tarafından markanız anlaşılabilir olmalı.
    Firma adı yerine markanın kendisi ön planda olmalı.
    Her bir ürün için veya etkinlik alanı için ayrı marka kullanılmalı.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …