Marka Nedir

Marka Nedir

Marka Ne Demektir? Marka Nedir Kısaca? Marka Hakkında? Marka Ne Demek? Marka Nedir? Marka Hakkında Bilgi?

marka Nedir, marka, Benzer ürünleri yada hizmetleri başkalarının ürün yada hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan yada belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan ayırt edici işrate Marka, olarak tanımlanmaktadır. Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları Marka olarak değerlendirilmektedir.

Marka, koruması, ürün ya da hizmetlerinde marka kullanan marka sahiplerini koruyan bir sistemdir. Marka tescilinin amacı, özel yasa ile getirilen korumadan yararlanmak anlamındadır.

Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır.

Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer markalardan, farklı olmasıdır.

Marka tescilleri sırasında en önemli konu, Markanın, seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin saptanmasıdır. markanın başkaları tarafından tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir.

Marka tescilleri ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve Markanın, kullanılacağı mallar ile sınırlı olduğu için, mal ürün, eşya listesi hazırlanırken, gerçek iş konusuna uygun olarak hazırlanmalıdır.

Markanın, tescil tarihinden itibaren, beş yıl içinde Mal listesinde yazılı mallarda kullanılması zorunlu olduğu ve Markanın kullanılmadığı mal için, istek üzerine mahkemece iptal edilebileceği de değerlendirilmelidir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Transpalet Nedir? Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …