Lenfoma Nedir

Lenfoma Nedir

vücudumuzda lenf adı verilen renksiz sıvıyı taşıyan çok küçük damarlardan oluşmuş bir ağ vardır. bu ağa lenfatik sistem denir. lenf sıvısı içinde vücudumuzdaki enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşan lenfosit adlı beyaz kan hücreleri akyuvarlar bulunur. vücudumuzdaki bu geniş ağın bağlantı noktaları bezelye büyüklüğündeki lenf düğümleridir. lenf düğümleri koltukaltında ensede kasıkta göğüste ve karında yoğunlaşmıştır. lenf düğümleri lenf sıvısını filtre ederek bağışıklık yanıtının oluşmasını sağlar. dalak timüs bezi bademcikler ve kemik iliği de lenfatik sisteme dahil olan organlardır

bazı durumlarda lenfositlerde kanser gelişebilir ve kanserli lenfositler çoğalarak normal yapıdaki lenfositlerin yerini almaya başlar. sonuçta vücudun bağışıklık sistemi baskılanır ve görevini yerine getiremez hale gelir.

tüm kanserlerin yaklaşık %5''ini oluşturur. lenfoma kolay tedavi edilen kanserler arasındadır. farklı lenfoma, tipleri vardır. bazı lenfomalar 1530 yaşlar arasında sık görülürken bazıları ise ileri yaşlarda görülür.

belirtileri nelerdir en sık görülen belirti boyun koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezelerinin ağrısız şişerek ele gelmesidir. hastalarda diğer bulunabilen belirtiler ise söyledir sebebi tam açıklanamayan ateş kilo kaybı gece terlemesi halsizlik ciltte kaşıntı…. bu şikayetler grip gibi başka hastalıkların seyrinde de görülebilir. bu nedenle bu tür bulguları olan hastalarda lenfoma teşhisini ancak doktor koyabilir.

tanı nasıl konur lenfoma olasılığı düşünülen hastada kesin tanı konulabilmesi için büyüyen lenf bezinin tümünün çıkartılması ya da her hangi bir organda yerleşmiş ise parça alınması ilk işlemdir. yapılan bu işleme biyopsi denir. elde edilen dokuların patolog tarafından çeşitli işlemlere tabi tutularak mikroskop altında incelenmesiyle tanı konur.

hodgkin dışı lenfoma için çok farklı sınıflamalar vardır. patolog tarafından hangi tipi olduğu tanı raporunda verilir. bu tiplerin önemi hangi tedavi seçeneğinin hasta için uygun olacağını göstermesidir. doktor hangi tedavi seçeneğini uygulayacağına patoloji raporunda belirtilen tiplemeye göre karar verir.

nasıl tedavi edilir her lenfoma hastası için tedavi kendine özgündür. çünkü hastalığın evresine hücre tipine hastanın yaşına hastanın tedaviyi kaldırıp kaldıramayacağına ve lenfoma tipinin hızlı yada yavaş seyirli oluşuna göre doktor tedavinin şeklini ve verilecek ilaçları belirler.

hodgkin dışı lenfomanın tedavisi ilaçlarla kemoterapi ışın tedavisiyle radyoterapi veya ikisi birlikte olarak yapılmaktadır. ayrıca hastadan kök hücre toplanarak yüksek doz kemoterapi sonrası bu kök hücreleri tekrar hastaya verme işlemi yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kök hücre transplantasyonu biyolojik ilaçlarlai ve cerrahi olarak da tedavi edilebilmektedir. bazen yavaş seyirli lenfomalarda hastaya tedavi verilmez ve hasta belli aralarla doktor tarafından kontrol edilerek izlenir. hastanın tedavisine karar veren uzmanlar tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu olmaktadır.

hodgkin hastalığı lenfomalar, içinde yer alan bir alt gruptur. diğer lenfomalara hodgkin dışı lenfomalar denir. hodgkin hastalığı lenfomaların, yaklaşık dörtte birini yani oldukça azını oluşturmaktadır. vücudumuzdaki lenf organlarından köken alır genellikle tek veya birkaç adet lenf bezesinin büyümesi hasta tarafından fark edilen ilk olaydır.

risk faktörleri nelerdir hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. bulaşıcı değidir. kardeşlerinde hodgkin hastalığı olanların bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. ebstein barr adlı virusun hastalığa yakalanmayı arttırdığı düşünülmektedir. hastalar genellikle 15 ile 34 yaşları arasındaki genç erişkinlerdir.

hastalığın belirtileri tanısı ve tedavisi hodgkin hastalığının belirtileri tanısı evrelemesi ve tedavisi kemoterapi ve radyoterapi ve yan etkileri hodgkin dışı lenfoma ile benzerdir bakınız lenfoma

ancak tedavide kullanılan ilaç ve şemalar veriliş zamanları farklıdır. hastalığın genel seyri hodgkin dışı lenfomalara, nazaran daha iyidir. hastaların büyük çoğunluğu uygun tedaviyle iyileşmektedir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …