Lapina Balığı Nedir

Lapina Balığı Nedir

Yaşadığı yerler: Tropik ve ılık denizlerde. Akdeniz’in kıyılarında yaşar. Özellikleri: Dudağı ve derileri kalındır. Vücüdu yumurtamsı ve yassıdır. Çeşitleri: Akdeniz’de tek türdür. Kemikli balıklar takımının Lapinagiller ailesinden, Atlas Okyanusu ve Akdeniz sularında yaşayan bir balık. Vücüdu yumurta biçiminde ve yassıdır. Boyu 25-35 cm uzunluğundadır. Derileri ve dudakları

kalındır ve hava keseleri mevcuttur. Çok değişik ve canlı renkleri, bulunduğu bölgeye, mevsime, yaşa göre çok farklılıklar gösterir. Çoğunlukla yeşil-sarıdır. Göğüs yüzgeçlerinin üst kısmı mavi ve kuyruk kısmı siyah lekelidir. Çırçırbalığı veya yahudibalığı da denir.

Lapina balığı, Akdeniz’in kıyı bölgelerinde kaya ve mercanların aralarında barınır. Yosunlardan ve çeşitli deniz bitkilerinden yuva yapar. Yumurtalarını yaptıkları bu yuvalara bırakır. Yumurtalar döllendikten sonra, erkek lapina yumurtalara bekçilik yapar ve onları dış tehlikelere karşı korur. Erkek lapina ile dişi lapina renk bakımından birbirinden farklıdır. Üreme zamanı çok canlı renklere bürünürler. Lapina balığı yosun, su solucanları, küçük balıklar ve ufak deniz yumuşakçalarıyla beslenir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …