Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Kuru Erik Nelere iyi Gelir

Kuru Erik Nelere iyi Gelir

Kuru Erik Nelere iyi Gelir

Kuru erik Nelere iyi Gelir, Bir çok çeşidi ve rengi bulunan erik lif bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. yaz meyvesi olan erik yazın kurutularak birçok rahatsızlık için kullanılabilir. Antioksidan bakımından iyi bir kaynak olan kuru erik, yüksek miktarda c vitamini içermektedir. C vitamini sayesinde kuru erik vücudu hastalıklara karşı koruyarak vücut direncini artırır. kalori bakımından da oldukça düşük bir içeriğe sahip olan 100 gram kuru erik yaklaşık 45 kalori kadardır. Bu özelliği ile erik diyet listelerinin de vazgeçilmez gıdalarından biridir. Kuru Erik tam bir albumin, vitamin ve mineral deposudur. B1, B2, B3, B6, A, C ve e vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve manganez mineralleri bakımından oldukça zengindir. Eriğin en önemli faydalarından biri de vücuda besinler sayesinde alınan demirin emilimini artırmaktır. Bu özelliği ile demir eksikliğinde de kuru erikten yararlanılabilir.

Kuru erik Sağlık açısından oldukça geniş bir fayda yelpazesine sahiptir. zayıflamada, kansızlıkta, beyin yorgunluğunda, karaciğer şişmesini önlemede, romatizmalarda, damar sertliğinde, besin zehirlenmelerinde faydalıdır. Sağlık açısından çok sayıda faydasının yanında aynı zamanda yüksek bir lif kaynağıdır.

Kuru erik böbrekler üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Vücudu böbrek hastalıklarına karşı korur. İdrar söktürücüdür ve vücudu terletici etkiye sahiptir. Beden ve zihin yorgunluğuna karşı iyi gelir. Bunların dışında da kuru eriğin birçok yararı vardır.

Kuru Erik Faydaları Nelerdir

Antioksidan: Erik antioksidan yönünden güçlü bileşenlere sahiptir. Bu özelliği ile vücutta serbest radikaller nedeni ile oluşabilecek hasarı onarıcı bir etkiye sahiptir. kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Yapılan çalışmalar kırmızı eriğin yeşil eriğe nazaran daha fazla antioksidan içerdiğini ortaya koymuştur.

Demir: Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin bir Kaynak olan erik kurusu vücuda gıdalar yolu ile alınan demir emilimini artırır. Vücutta yaşanan demir eksikliği kalp düzensizliklerine, anemiye ve erken doğum gibi problemlere karşı olumlu etki sağlar. 100 gram kadar kuru erik günlük C vitamini ihtiyacının ortalama yüzde 16′sını karşılayabilmektedir.

Besin Lifi: Besin lifi yönünden zengin olan gıdaların sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu etkileri sayesinde şeker hastalığı ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. Bağırsak hareketlerini rahatlatır. Devamlı kabızlık çekenler kuru erik tüketerek kabızlık sorunun kontrol altına alabilir. 100 gram erik ortalama günlük lif gereksiniminin yüzde 6′sını karşılayabilmektedir.

Kan Şekeri: Özellikle kırmızı erik ve kurusu tatlı bir meyve olsa da glisemik indeks özelliği ile kan şekerini dengede tutar. Özellikle Tip2 diyabete karşı faydalıdır.

Kilo Kontrolü: Diyet uygulayan kişiler kilo kontrolü sağlamak için kuru eriği diyet aralarında atıştırmalık olarak kullanabilir. Kuru erik besin lifi bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için tok kalma süresini uzatır ve açlık hissini bastırır.

Kolesterol: Kuru erik tek başına kolesterolü düşürmek için yeterli olmasa da kolesterolün damarlarda birikmesini engeller. Bu sayede damar tıkanıklığına ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki sağlar. Aynı zamanda romatizma, kolon kanseri, astım gibi hastalıklara karşı koruyucu vitaminler içermektedir.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir