Ana Sayfa / Genel Bilgiler / En Zehirli Hayvanlar Hangileri

En Zehirli Hayvanlar Hangileri

En Zehirli Hayvanlar Hangileri

dünyanın en zehirli hayvanı dediğimizde akla ilk gelen hayvan genellikle yılandır. Tüm yılanlar zehirli değildir fakat bazıları zehirli olabilmektedir. Zehirlerini dişlerindeki kanallar yoluyla akıtırlar.Avustralya Queensland Üniversitesi’nden doktor Bryan Fry, Avustralya’da bulunan bir t ürünün diğer bütün canlılardan daha fazla zehir ürettiğine inanıyor. Fry, mulga adı verilen bu yılandan bir defada 1,3 gram zehir sağılabildiğini belirtiyor. Zehirli hayvanlara olan ilgisinden dolayı Fry’a “Zehir Doktoru” deniyor.

Kral kahve yılan adıyla da bilinen bu yılan türü Avustralya’da oldukça yaygın. Ancak zehirli yılan sayısı çok olsa da yılan sokması vakalarına fazla rastlanmıyor. Hindistan’a özgü kobra, orta ve güney Afrika’da görülen engerek ve ABD’de görülen çıngıraklı yılan gibi birçok büyük yılan türü hemen hemen aynı zehiri üretir.

Ancak zehir türü, bir canlının ne kadar zehirli olduğunu ölçmede yeterli değildir. Nitelendirmeler genellikle canlı türlerine göre yapılır. Örneğin; akrepler gibi. canlılar farklı türleri avlamak üzere evrildiği için dünyanın en zehirli hayvanını tespit etmek pek de kolay değildir.

Akrepler Sokmalarıyla Avlarını Felce Uğratır. Kuyruklarının ucunda telzon olarak bilinen kısımda bir zehir torbacığı ve onu enjekte etmede kullanılan iğnesi vardır. Akrebin boyu 11 cm’yi geçmese de 0,25 mg zehiri 1 kg fareyi öldürmeye yeter.

Zehir, bu canlılar tarafından avlarını öldürmek için olduğu kadar savunma mekanizması olarak da kullanılır. Zehirli vuruş ne kadar hedefli yapılmışsa vereceği hasar da o kadar çoktur.

fareler üzerinde yapılan deneylere göre en zehirli canlıların başında deniz salyangozları geliyor. koni kabuklu salyangozlar etçildir. Bazıları solucan, bazıları da balıkla beslenir. balıklar hızlı hareket ettiği için onları avlarken en yüksek dozda zehir salgılamaları gerekir. Bu salyangozların ağız kısmında zıpkın veya deri altı iğnesi vardır. Balığa bunu fırlattığında içerdiği zehir, balığın Sinir sistemini felce uğratır.

Bu zıpkınlar dalgıçların özel giysilerini delecek kadar keskindir. coğrafya Koni salyangozu, kabuğunun renklerinden dolayı insanların ilgisini çeker, ama en zehirli canlılardan biridir. Zıpkınlarının insana saplanması durumunda tıbbi müdahale gerekir.

Taypan adıyla da bilinen büyük kara yılanı, zehirinin gücü bakımından dünyanın en zehirli yılanı olarak nitelendiriliyor. kilo başına bu zehirin 0,025 mg’ı “ortalama ölümcül doz” olarak kayda geçmiş bulunuyor. Sadece memelileri avlayan bu yılanın zehiri insanın Sinir sistemi, kanı, kasları ve organları üzerinde büyük tahribat yaratıyor.

Taypan Avustralya’nın ortasındaki çöllerde yaşıyor. Sahil bölgelerinde yaşayanlarının zehiri daha zayıf olsa da insanla karşılaşma riskinin fazlalığından dolayı daha tehlikeli olarak görülüyor. Kendisini tehdit altında hisseden taypan hızla birkaç kez ısırarak bütün zehirini boşaltabiliyor.

Aynı şekilde davranan kara mamba yılanı da bu yüzden kötü ün yapmış. Afrika’nın orta ve güney kesimlerinde yaşayan ve yeşilimsi bir renge sahip bu yılan ismini ağzının içindeki siyah renkten alıyor. Tehdit edildiğini hissettiğinde tıslayan bu hayvan daha fazla provoke edilirse zehirli dişlerini geçirir.

İnsanlar ve hayvanlar, Nüfus artışı nedeniyle dünyanın birçok yerinde bu zehirli hayvanlar ile iç içe yaşamak zorunda kalıyor. Bu nedenle yılan ve akrep sokması vakalarında artış var.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir