Kulak Estetiği Nedir

Kulak Estetiği Nedir

Kulak Estetik ameliyatı en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” veya “yelken kulak” (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir. Halk arasında kepçe kulak bazen hatalı olarak büyük kulak olarak değerlendirilir. Oysa, gerçek neden, kulak kepçesinde kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması, bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir.

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır. Bu nedenle eğer istenirse çocuk okula başlamadan bu tür ameliyatlar yapılabilir. Ancak bu uyaşlarda ameliyatın genel anestezi altında yapılması gerekecektir. Ameliyatın küçük yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir. Ancak kepçe kulak ameliyatının daha ileri yaşlarda da yapılması mümkündür. Bu durumda ameliyat lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

Kulak estetiği ameliyatları konusunda günümüze kadar çok değişik teknikler ortaya atılmıştır. Halen de her cerrah farklı metodlar uygulamaktadır. Örneğin bazı metodlarda kulak ön tarafından kesi yapılmakta ve çok hafif bir iz kalmaktadır. Ancak kanımca kulak arkasından ameliyat yapılması kalacak izin saklanması yönünden daha uygundur.

Kepçe Kulak Estetik ameliyatı nda benim uyguladığım kendi yöntemimde, (yabancı dergide bu metodu yayınladım), kulak arkasından yapılan bir kesi ile kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açıyorum. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak dokusunu incelttikten sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler koyuyorum. Böylece kulak sayvanının kıvrımını arttırarak, başa daha çok yakınlaşmasını sağlıyorum.

Bu sırada konan Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı normalde 30-35 derecedir. Bu açı oluşturulmaya çalışılır. Pratik olarak kulak sayvanının dış kenarı ile baş arasında 1 cm aralık bırakıyorum. Daha sonra kulak arkasında yaptığım deri kesisini eriyen dikişlerle dikiyorum. Böylece dikiş alma problemi de olmamaktadır. Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmüyor. Ayrıca iz 1-2 yıl içinde neredeyse belirsiz hale geliyor. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürüyor. Ameliyat sonrasında bir süre dinlendikten sonra hasta evine dönebiliyor.

Kepçe Kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır. Ertesi gün hasta pansumana çağrılır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı ya da bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı ne gevşek ne de çok sıkı olmamalıdır.

Kulak estetiği sonrasında 3-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, ancak bu süre sonunda tamamen düzelecektir. Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …