Kulak Ağrısına Ne iyi Gelir

Kulak Ağrısına Ne iyi Gelir? Kulak Ağrısı Nedir?

Kulak Ağrısına Ne iyi Gelir? Kullak Ağrısı özellikle bebeklerde görülen kulak ağrıları biz yetişkinlerinde korkulu rüyası haline gelmiştir. Anlık ya da sürekli olan ağrılar çoğu zaman uykumuzdan uyandıran cinsten olup gecemizi bize ziyan etmektedir.Kulak ağrıları özellikle geceleri uykuya daldığımız zamanlarda etkisini arttıran ağrı çeşitlerinden biridir. Kulak ağrıları nedenlerine göre ciddi hasarlara sebebiyet verebilir.
Sadece kulağın kendisi değil vücudumuzun kafa bölgesindeki hasarlar da kulak ağrılarına neden olabilmektedir.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak Ağrısına Ne iyi Gelir Kulak ağrılarının en önemli nedeni orta kulak ve dış kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östakinin tıkanmasıyla oluşan orta kulak iltihabı tedavinin geç kalınması durumunda duyu konusunda çeşitli problemlere neden olabilir.

 • Sinüzit
 • Soğuk algınlığı
 • Özellikle yaz aylarında deniz sularının ve havuz sularının kirliliği
 • Uçaklarda, denize dalışlarda, dağ tırmanışlarında meydana gelen basınç travmaları
 • Kulak temizliğinin yapılmaması
 • Diş çürükleri

Çeşitli çene problemleri gibi nedenler de kulak ağrılarının başlıca nedenlerindendir.

Kulak Ağrısı Belirtileri

 • Kulakta
 • Şişme
 • Kızarıklık
 • Akıntı
 • Baş dönmesi
 • Ateş
 • İşitme duyusunda kayıp, belirtiler arasında sayılabilir.

Kulak Ağrısı Tedavisi

Kulak Ağrısına Ne iyi GelirKulak ağrısı tedavileri için kesinlikle hekiminize başvurmanız gerekmektedir. hastaneye gitme fırsatınız yok ise yahut hastaneye gitmeyi ertelemek zorunda iseniz tıbbi yardım alana kadar evlerinizde uygulayarak kulak ağrılarınıza iyi gelecek, ağrıların artmasını engelleyecek çeşitli yöntemler mevcuttur.

Öncelikle çiğneme ve yutkunma reflekslerinizi devreye sokun. Bu tip egzersizler östaki kanalınızı açarak hava akışını sağlayacak ve kulak ağrılarınıza iyi gelecektir.

Kalorifer, fön makinesi yahut ütü yardımıyla ısıtacağınız bir havluyu kulağınıza yerleştirerek ve kulağınızı sıcak tutarak ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

sigara kullanıyor iseniz bırakmanız, kullanmıyor iseniz de dumanına maruz kalacağınız ortamlardan uzak durmanız kulak ağrılarınıza iyi gelecektir.

Hava rüzgarlı ise ve dışarı çıkmanız gerekiyor ise ağrıyan kulağınızı rüzgardan koruyarak ağrının tetiklenmesini engelleyebilirsiniz.

Kulak çöpü ile kulağınızı temizlemeyiniz.

Kulağınızı kaşımak için herhangi bir cisim kullanmayınız.

Su tüketiminize dikkat ediniz.

Kulaklarınızı daha çok yorulmasına neden olacak gürültülü ortamlardan uzak durunuz.

Limon suyunu ve saf suyu karıştırarak kulağınıza bir iki damla damlatınız.

Zeytinyağına batırdığınız pamuk ile kulak içini ovunuz.

Kulak damlalarını kesinlikle duyduğunuz ancak hekiminize onaylatmadığınız faydalarının olduğunu düşünerek kafanıza göre kullanmayınız.

Tüm bu saydıklarımız kulak ağrılarınıza iyi gelmekle birlikte hekiminize danışarak kullanmanızda faydası olacak tavsiyelerdir. Bunların dışında yine hekiminize danışarak aşağıda paylaştığımız bitkisel tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı bir Kulak ağrısı vakalarında hızlı bir rahatlama sağlayabilir. zeytin yağı özellikle kulak enfeksiyonlarında temizleyici rol oynayabilir. Zeytinyağı ayrıca kulakiçinde uğultu hissini durdurmaya yardımcı olabilir.

Kulak içine 1-2 damla damlatarak uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, petrol pamuk daldırma ve kulak içine sıkıca koydu.zaytin yağını pamukla kulağa uygulamak mümkün. Aynı zamanda hardal yağı kullanabilirsiniz.

Sarımsak

sarımsak kulak enfeksiyonları ve enfeksiyonların neden olduğu ağrıların tedavisinde kukkanılabilir.

Susam yapı ile ısıtılarak elde edilen sarımsak yağını karıştırarak kulağa 1-2 damla damlatabilirsiniz.

Bunun yanında karanfil yağıda faydalı oabilir.

Soğan

soğan, kulak ağrısı için kullanılan ev ilaçlarının başında gelir. soğanın antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sorunun tedavisinde büyük rol oynar.

Rendelenmiş soğan soğan suyunu bir çorba kaşığında ayıklayın ve kısık ateşte ısıtın. Sonra etkilenen kulak içine günde 2-3 kez 1-2 damla damlatın.

Sıcak Su Şişesi

İltihaplı kulağa içinde sıcak su dolu şişeyi koyabilirsiniz. Bunu bir sıcak havlu yordamıyla da yapabilirsinz. Birkaç dakika bıyunca sıcak su şişesi veya havluyu kulağınıza tutun.

Zencefil

zencefil Kulak enfeksiyonlarının tedavisinde yararlı olabilir, çünkü zencefil güçlü bir anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda mükemmel bir doğal ağrı kesici olarak bilinir.

Taze zencefil suyunu ayıklayın ve ağrıyan kulağa 1-2 samla damlatın. Bunun yanında taze rendelenmiş zencefil kökünü zeytinyağı ile karıştıron ve iyice süzdükten sonra damla olarak kullanın.

Elde ettiğiniz yağın ufak parçacıklardan mutlaka arındığına emin olun. Aksi durumda kulağı n tıkanmasına veya kulağa giren parçaların zara zarar vermesine neden olabilirsiniz.

Nane Yaprakları

Nane yaprakları ve nane yağı da kulak ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır.

Nene yapraklarını kaynatarak, suyu soğuduktan sonra 1-2 damla kulağınıza damlatabilirsiniz. Kulak ağrısının iyileşmesine faydalı olabilir.

Bunun yanında nane yapını pamuk veya kulak temizleyicilerle kulağınızın için uygulayabilirsiniz.

Fesleğen

Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve Analjezik özellikleri nedeniyle fesleğen, kulak ağrılarının tedavisinde yaygın şekilde kullanımaktadır.

Birkaç fesleğen yağrağını presleyerek suyunu çıkarın ve kulağınıza birkaç damla damlatın. Günde 1-2 kere tekrarlayın.

Neem

Neem enfeksiyonlara karşı oldukça etkili bir bitkidir. Ayrıca, kulak ağrısı azaltmaya yardımcı anti-enflamatuar ve analjezik etkileri vardır.

Birkaç tane neem yaprağının suyunu çıkararak 1-2 damla ağrıyan kulağınıza damlatın. Bunun yanında pamuğa 2-3 damla damlatarak kulağınızı kapatın, birkaç dakika bekledikten sonra pamuğu atın.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …