Kocaeli Tarihi

Kocaeli Tarihi

yerleşim kocaeli, izmit körfezinin iki yanında kuzeyde karadeniz kıyısından, güneyde samanlı dağlarının doruklarına kadar uzanır. batıda istanbul, doğuda sakarya ili ile sınırlı olan il, körfezi ile marmaraya, kandıra ile karadenize açılır 3698 km2 yüzölçümü olan kocaeli, marmara bölgesinin yüzölçümü olarak en küçük illerinden biri olmasına rağmen, nüfusu bir buçuk milyon kişi olup, %4.3 yıllık artış hızına ile, ülkenin nüfus artışı en yüksek olan ikinci ilidir

kocaeli iline bağlı olan ilçeler, gebze, körfez, gölcük, karamürsel, ve kandıradır Tarihi marmara bölgesinin kuzey doğu kesiminde yer alan kocaeli, tarihi gelişimi m.ö.ki yıllara dayanan ve izleri halen günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin yaşandığı bir bölgedir.

ilk çağlarda, bithynia adı verilen bölgede kurulan kentler, sırasıyla, olibya, astakoz, nicomedia, iznikmid, izmid ve kocaeli adlarını almıştır.

asya ve avrupa doğal geçiş yolları üzerinde önemli bir kültür, ticaret ve jeopolitik köprü işlevi gören kent, m. ö. bugünkü izmitin güney doğusuna, başiskele çevresine yerleşen megaralı göçmenler tarafından m.ö. 712 yılında kurulmuş ve astakoz adını almıştır. kent, m.ö. 300 yılına kadar yöreye egemen olmuş, m.ö. 500-435 yılları arasında bağımsız bir kent olarak yaşamış ve kendi adına sikke bastırmıştır. m.ö. 262 yılında astakoz halkı, bugünkü izmitin bulunduğu alanda kurulan bölgeye yerleşmiş ve kent bithynia kralı olan nikomedes dolayısıyla nikomedya adını almıştır. nikomedya 1331 yılında osmanlı egemenliğine geçtikten sonra, önce iznikmid, daha sonra izmid izmit adını almıştır.

izmit ilk olarak 11. yyın sonlarında selçuklular zamanında türk egemenliğine alındı. 1078 daha sonra haçlı seferleri sonunda kısa bir süre haçlı ordu su Komutanı aleksios komnenos tarafından işgal edildi. türk egemenliğine kesin olarak geçişi, Orhan Bey döneminde oldu. 1331 yılında uçbeyi akçakoca tarafından osmanlı topraklarına katıldı. il, kocaeli adını ise, bu yöreyi osmanlı devletine katan, Osman Bey ve oğlu orhan beyin uç beylerinden olan akça kocadan almıştır.

bu tarihten sonra kente, önce iznikmid, daha sonra izmid izmit adı verildi. kent en parlak dönemine kanuni süleyman zamanında ulaştı. 19.yy istanbul-izmit arasında işleyen ve 1873 yılında haydarpaşa- ankara demiryolunun kente ulaşmasından sonra izmitin ticari ve sosyal yaşamı canlanmaya başladı.

birinci dünya savaşının getirdiği yıkımlar sonucu önemini bir süre yitiren ve ingilizler ile yunanlılar tarafından işgal edilen izmit, 27 haziran 1920 de türk orduları tarafından işgalden kurtarıldı. Cumhuriyet döneminin başlarında izmit kocaeli ilinin merkezi oldu ve 1950 li yıllardan sonra hızla gelişerek büyük bir sanayi ve ticaret merkezi haline geldi.

ulaşım istanbul ile komşu olan kocaelinin şehir merkezi izmit istanbula 85 kmdir. ankaraya tem otoyolu ile bağlıdır. istanbul atatürk havalimanı 90 km.dir.

izmit körfezinin civarına yerleşmiş olan kocaeli hem karadenize hem de marmaraya yani iki denize açılımı olan bir ildir. deniz ulaşımı açısından ülkenin en yoğun merkezlerinden biridir. körfezde bulunan iki büyük liman derince ve yarımca yanısıra 34 özel iskele ile deniz ulaşımı yapılmaktadır. ülkenin demiryolu ve karayolu bağlantıları açısından kilit konumundadır. ortadoğu ve asya karayolu ve demiryolu bağlantıları ilden geçer.

kocaeli, de tarihi eserler ve görülmeye değer turistik yerler tarihi eserler şunlardır izmit kalesi, su kemerler, nymphalon çeşmesi, agora, agustus tapınağı, haglos antelemon manastırı, sarnıç, av köşküizmit müzesi,pertev paşa külliyesi, orhan camii, akçakoca camii, saat kulesi, fevziye camii, çoban mustafa paşa camii, hannibalın anıt mezarı, osman hamdi bey müzesi, fatih sebili, wilheim kaiser köşkü, saatçi ali efendi köşkü, akçakoca anıt mezarı.

turistik bölgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz kefken, kerpe, kovanağzı gibi ince kumlu plajları olan karadeniz kıyıları, halıları ile ünlü hereke, kış sporları merkezi kartepe, kocaeli eğlence ve sanayi fuarı, maşukiye, balaban gibi mesire yerleri.

kocaelide kültür – sanat ve sosyal hayat ilin merkezi olan izmitte yarı amatör tiyatro toplulukları bulunmaktadır. kocaeli bölge tiyatrosu çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren bir topluluktur.

izmit büyükşehir musiki derneği ve belediye konservatuarı da sanat etkinlikleri ile kültürel yaşama katılmaktadır istanbul ve diğer çevre illerden gelen halkın çeşitli sahne gösterilerini izlemesini ve konserler dinlemesini sağlar. ilçelerde her yıl yapılan, değirmendere fındık festi vali, yarımca kiraz festivali gibi festivaller, ilin kültür ve sanat hayatına canlılık katar. fikret mualla resim atölyesi, sabancı kültür merkezi, belediye sanat galerisi ve sanat sokağı kentin kültür ve sanat hayatına katkı vermektedirler.

kocaelide, alışveriş merkezleri eskiden beri, alışveriş merkezi olarak bilinen fethiye caddesindeki dükkan ve alışveriş merkezleri günümüzde de canlılığını korumaktadır.

yeni açılan, fuar alanı içindeki iki katlı, kapalı alışveriş ve eğlence merkezi, gulfstar ve Türkiye nin en büyük 4. alışveriş merkezi olan outlet center, dünyaca ünlü markaları kocaeli halkına ve hatta çevre illerden gelenlere sunmaktadırlar.

izmit pişmaniyesi anadoluda özellikle izmitte yapılan pişmaniyeler çok ünlüdür. izmitte bilinen ilk pişmaniye ustasının kandıralı hayri usta olduğu , pazara yönelik üretimin de hacı agop adlı bir ermeni şekerci tarafından başlatıldığı bilinmektedir. önceleri daha çok ermeni şekerciler tarafından üretilen pişmaniye bugün çok sayıda imalathanede yapılmakta ancak gün geçtikçe de kendisine olan talepte bir azalma olmaktadır

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı, Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …