Kemik Erimesi Nedir

Kemik Erimesi Nedir? Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik Eriöesi; Çoğunlukla vücutta bir kemik kırığı oluşmadan önce belirti vermez Sırt bel ağrısı Boyun giderek azalması ve vücudun daha öne doğru eğikleşmesi Omurlarda, kalça ve bilek kemiklerinde kırıklar oluşması Küçük travmalarla veya kendiliğinden oluşan kemik kırıkları Osteoporozun nedeni tam olarak bilinmese de kemik erimesinin nasıl meydana geldiği iyi bilinmektedir Normal şartlarda, bir yetişkinin toplam kemik kütlesinin %6-12si her yıl yenilenir. Kemik kütlesi 20li yaşların sonunda maksimum yoğunluktadır

Osteoporoz, kemik kütlesinin giderek azalmasıdır. Kemiğin mineral içeriği normaldir, sadece birim hacimdeki mineral yoğunluğu azalmıştır. Osteoporoz, sağlam kemiklerin yavaş yavaş erimesine ve zayıflamasına neden olan bir hastalıktır. Zayıflayan kemikler daha kolay kırılır hale gelir. Vücuttaki bütün kemikler bu durumdan etkilenmekle beraber kemik erimesi omurlarda, kalça ve bilek kemiklerinde daha belirgindir. Kemik kırıkları özellikle yaşlılarda tehlikeli bir durumdur

Kemiklerin sertleşmesini sağlayan asıl mineral kalsiyumdur. Osteoporozdan etkilenenlerin %80i kadındır. Çünkü kadınların kemikleri daha incedir ve menopoz sonrası meydana gelen bir takım hormon değişiklikleri kemik erimesini hızlandırır. Osteoporoz erkeklerde daha nadirdir ve genellikle 70 yaşından sonra görülür.

30lu yaşların sonunda veya 40 lı yaşların başında ise kemik kütlesi yavaş yavaş azalmaya başlar. Çünkü bu yaşlarda kemiklerde kalsiyum kaybı görülür ve alınan toplam kalsiyum miktarı kayıp miktarını karşılayamaz.

Kadınlarda, menopozdan sonraki ilk 3-7 yıl arasında kemik yoğunluğundaki bu azalma daha şiddetlidir. Sebebi, kemiklerin kalsiyumu tutmasına yardımcı olan östrojen hormonunun menopoz sonrası çok hızlı şekilde azalmasıdır. Diğer taraftan kemik yoğunluğunun yaşlanma sonucu bir miktar azalması doğaldır. Bazı kişiler osteoporoz açısından daha yüksek risk altındadır. Bu kişiler arasında aşağıdakiler sayılabilir.

ince kemikli veya sigara ve içki içen veya hareketten uzak bir yaşam tarzı süren kadınlar Ailesinde osteoporoz hikayesi olan veya özellikle 40 yaşından önce yumurtalıklarını aldırmış kadınlar Menopoza girmiş kadınlar Kronik böbrek hastalığı veya daha önceden geçirilmiş mide barsak ameliyatı gibi kalsiyum emilimini bozan rahatsızlıkları olanlar Hastalığa bağlı uzun süren hareketsizlik geçiren kişiler D vitamini yapımında bozukluk olan kişiler Cushing hastalığı, tiroid hastalığı olanlar veya uzun süre kortizon, heparin tedavisi alan kişiler

Kemiklerinde gelişme bozukluğu olan hastalar Beslenme bozukluğu olan kişiler Kemik yoğunluğunun ölçülmesi Absorpsiometri veya kantitatif bilgisayarlı tomografi yöntemleri kullanılır.

Kan ve idrar tahlili Kalsiyum miktarı ölçülür, kalsiyum kaybı olup olmadığına bakılır. Genellikle diğer kemik minerallerinin seviyeleri normaldir.

Kemiklerin röntgen filmlerini çekmek Standart röntgen filmi, kemik kütlesinin %20-30u kaybedilmeden herhangi bir bulgu vermez. Dolayısıyla osteoporozun erken teşhisinde yeri yoktur.

Günlük diyet protein ve kalsiyum bakımından zengin olmalıdır. Süt ve süt ürünleri, balık, yumurta bol miktarda tüketilmelidir Günde 1-2 gram dozunda kalsiyum tabletleri alınabilir Hastada emilim bozukluğu varsa kalsiyumla birlikte D vitamini de verilmelidir.

Osteoporozdan korunmak veya gelişimini azaltmak amacıyla menopoza girmiş kadınlarda hormon tedavisi önerilmektedir. Hormon tedavisinde, tek başına östrojen veya östrojen progesteron kombinasyonları uygulanmaktadır

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …