Kekik Nedir

Kekik Nedir

Kekik Nedir, Kekik Ne Demek, Kekik, Güneşli bayırlarda ve orman kıyılarında yetişir. Bu küçük bitki, temmuz – eylül döneminde çiçeklenir ve çevresine çok etkili aromatik bir koku yayar. Kekiğin içerdiği bu uçucu eterli yağ, kramp çözücü ve dezenfekte edici etkilere sahiptir. Bu nedenle de, genellikle solunum yolları hastalıklarına karşı kullanılır.

Bronşit ve astım hastalıklarında da çok rahatlatıcıdır. Ayrıca, sindirim sistemini uyarır ve iştahı açar öncelikle baharat olarak kullanılmasının başlıca nedeni bu özelliğidir. Ama kekik tiroit bezini uyarabilir. Bu nedenle, aşırı dozajlarda dikkatli olmak gerekir!

Toplama Şifalı bitki olarak, öncelikle çiçekli sürgünler olmak üzere, bitkinin tümü kullanılır Sabahları kahve yerine içilecek bir bardak kekik çayı mucizeler yaratabilir. Kişi kendini tazelenmiş hisseder, midesi güçlenir, rahatsız edici sabah öksürüğü yok olur ve gün boyu süren bir enerji kazanılır.

Yarım tatlı kaşığı kekik, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Kekik çayı soğutulmadan yudumlanarak içilmelidir.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …