Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Kasım Nedir

Kasım Nedir

Kasım Nedir

kasım Gregoryen Takvimine göre yılın 11. ayı olup 30 gün çeker Türkiyede, atatürk devrimine değin Sümer-Babil-ibrani-Süryani-Arami Tişri den gelme ad ile Teşrin-i Sani olan ayın adı Cumhuriyetten sonra ikinci Teşrin, ikinciteşrin olarak kullanıldı,10 ocak 1945’te kabul edilen 15 Ocak 1945’te yürürlüğe giren ve dört ayın adlarını değiştiren yasa ile ayın adı kasım, yapıldı.

Ayın adı bir iddiaya göre Arapça kasım bölenden gelmektedir, ama neyi bölmektedir Oysa Anadolu’da, bu yasa çıkmadan yüzyıllar öncesinden beri halk yılı, Kasım, Kasım Günleri ve Hızır, Hızır Günleri diye ikiye ayırır, Hızır Günleri 6 mayıs günü ile başlar ve Kasım’a dek sürer.

Bir başka iddiaya göre ise, adın koç katımı ya da katım ayı olarak bilinen dönemin bu aya denk gelmesidir. T – S ses değişimi Türkçede başka kelimelerde de gözlenir.

Kasım adının ingilizce karşılığı olan November, Latince 9 anlamına gelen novem den gelir. Aylara bölünmemiş kış süreci, Ocak ve Şubat arasında bölünene kadar eski Roma takviminde Kasım ayı 9. ay idi

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …