Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Ekim Nedir

Ekim Nedir

Ekim Nedir

Ekim Ayı:Ekim, Gregoryen Takvimine göre yılın 10. ayı olup 31 gün çeker Türkiye’de, atatürk devrimine değin Sümer Babil ibrani Süryani Arami ad Tişri den gelme Teşrin-i Evvel olan ayın adı Cumhuriyet’ten sonra da ilk Teşrin, ilkteşrin ya da Birinci Teşrin, Birinciteşrin olarak kullanıldı, 10 ocak 1945’te kabul edilen 15 ocak, 1945’te yürürlüğe giren ve dört ayın adlarını değiştiren yasa ile ayın adı ekim yapıldı.

türkçe ekme eyleminden türemiş olup tarlaların sürülüp ekildiği ay anlamındadır. Anadolu’da bu ay için Gazel ayı dendiği de olur, gazel kuru yaprak anlamına gelir. Bu ay için Avara diyenler de vardır. Gagauzca gibi Türkçenin kimi lehçelerinde bu aya kasım denir. Bu fark Julien yöntemi güneş, takvimi ile Gregorien yöntemi güneş takviminin bu yüzyıl (20.yy) için 13 gün farkı olması yüzündendir. Kasım adı Yahya peygamberin takma adı olduğundan, Gagauzlar bu iki Güneş takviminin gün farkından dolayı, Kasım adını bu aya daha yakın görmüşlerdir.

Ekim, adının ingilizce karşılığı olan October, Latince 8 anlamına gelen octo dan gelir. Aylara bölünmemiş kış süreci, Ocak ve Şubat arasında bölünene kadar eski Roma takviminde Ekim ayı 8. ay idi.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …