Kasıklarda Ağrı Neden Olur

Kasıklarda Ağrı Neden Olur
Karnın bittiği ve bacakların başladığı, baldırlarla mide arasında kalan bölge kasık bölgeleridir. Burada beraberce çalışan 5 adet kas bulunmaktadır ve bacakların hareketini sağlamaktadır. Kasıklarda ağrı, daha çok spor sakatlıkları ya da fiziksel aktiviteler neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Kasıklardaki kasların gerilmesi veya zorlanması nedeniyle kasık ağrıları meydana gelmektedir. Herhangi bir spor aktivitesine bağlı kalmaksızın meydana gelen kasık ağrılarının altında başka nedenler olabilir. Bundan dolayı ani gelişen kasık ağrılarının bir uzmana gösterilmesi gerekmektedir. Kadınlarda üreme organlarına bağlı bir problem olduğu düşünülüyorsa, mutlaka bir jinekoloji uzmanına görünmek gerekir.

Kasık ağrıları olan kadın ve erkeklerdeki nedenler farklılıklar gösterebilmektedir. Mesela, kadının yumurtlama dönemindeki durum kasık ağrısına sebep olabildiği halde, erkeklerde böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak, kadınlarda kasık ağrısına neden olabilecek çok farklı nedenler olduğu için kadınlarda daha fazla ağrı oluşur.

Erkeklerdeki kasık ağrısının nedenleri
Sporla ilgilenen özellikle futbol, yüzme ve koşu gibi sporları yapan erkeklerde tendon, kas ve bağ zedelenmelerine bağlı olarak kasık ağrısı gelişebilir. Bu ağrılar sakatlanma sonrası hemen görülebileceği gibi çok uzun süre sonra bile görülebilmektedir. Kasıklarda ağrıların olmasının başlıca nedenleri olarak;

Avasküler nekroz, avülsiyon kırığı, böbrek taşları, bursit, epididimit, su fıtığı, idrar yolu enfeksiyonları, kasık fıtığı, kabakulak, kas zorlanması, kireçlenme, lenf nodu şişlikleri, orşit, piriformis sendromu, siyatik, stres kırıkları, prostatit, sinir sıkışması, tendon iltihabı ve testislerle ilgili bazı sorunlar sayılabilir.

Kadınlardaki kasık ağrısının nedenleri
Kasık ağrısı, üreme çağında olan kadınlarda menopoza girmiş olan kadınlara nazaran daha çok görülmektedir. Yumurtalıklar, rahim ve tüplerde meydana gelen problemler kasık ağrılarına sebep olabilmektedir. Hamilelik dönemi de kasık ağrısının meydana geldiği dönemlerdendir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan her ağrı için doktora görünmekte fayda vardır. En sık görülen nedenlerin başında;

Ağrılı adet görmek, bağırsak iltihabı, apandisit, böbrek taşları, idrar yollarındaki kum ve taş, bel fıtığı, düşük yapmak, dış gebelik, fıtık, endomtriyal polip, endometrit, endometriozis, karın içindeki apseler, gebelik, karındaki lenf bezlerinde iltihaplanma, idrar yolu enfeksiyonları, iltihabi kolitler, mesane iltihaplanmaları, kalın bağırsak tümörleri, miyomlar, iskelet hastalıkları, pelvik taban desteğinin yok olması, psikolojik durum, PİD, rahim dönüklüğü, rahim ağzı daralması, sistit, tüplerin iltihaplı olması, rahim içi araç kullanımı, yumurtalık kistleri ve yumurtalık burkulması, yumurtalık kisti yırtılması, kanama ve aşırı büyüme gibi nedenler gelmektedir.

Altı aydan daha uzun süren kasık ağrıları kroniktir. Ağrıların uzun süreli olup olmadığı konusu sorunun teşhisi yönünden oldukça önemlidir. Kasık ağrısı nedenlerinin araştırılmasında kan testleri, ultrason, jinekolojik muayene ve idrar tahlili başvurulan yöntemlerdir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …