Ayak Ağrısı Neden Olur

Ayak Ağrısı Neden Olur
Ayak ağrıları kişiyi etkileyen ağrıların ilk sıralarında gelmektedir. Vücutta ağrı olduğunda bir şeylerin ters gittiği ile ilgili kaygı duyulur. Her gün tüm vücudu taşıyan ve dengede durulmasını sağlayan ayaklardaki ağrılar sorun yaratmaya başladığında gündelik yaşantıda aksamaların meydana gelmesine yol açar.

Ayak ağrısı çok yol yürümekte, yorgunluktan ve uzun bir süre ayakta kalmaktan dolayı meydana gelebilmektedir. Bunların dışında başka nedenlere bağlı olarak da ayaklarda ağrı oluşabilir. Ağrının geçmesini sağlamak için öncelikle kaynağının ne olduğunu öğrenmek gerekir. Bu ağrıyı geçirmenin yolu belki de doğru bir ayakkabı seçimi yapılmasından geçmektedir. Bunu öğrenmenin en etkili yöntemi ise doktora görünmektir.

Ayak ağrısının başlıca sebepleri nelerdir
süreli bir sürtünme veya baskı nedeniyle kendisini koruma altına alır. Koruma neticesinde bu sürtünme ve baskıya maruz kalan bölgede kalınlaşma ve sertleşme meydana gelir. Bu kalınlaşmanın ve sertleşmenin neticesinde oluşan tabakaya da nasır adı verilmektedir. Daha çok ayak, el ve topuklarda görülmektedir. Oluşan nasır üzerinde bir baskı meydana geldiğinde de ağrı ortaya çıkar. Şayet ayak topuğunda ya da parmaklarında bir nasır varsa, ayağı sıkmayan ve baskı yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Nasırın geçmesini sağlamak için öncelikle baskılayan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bağ, kemik ve tendon zedelenmesi
Ayak ağrılarının en fazla görülen nedenleri iltihabi hastalıklar olan bursit, aşil tendondaki hasar, stres kırıkları ve topuk dikeni gibi nedenlerdir. Hatalı egzersizler, fazla kilolar, basketbol, tenis ve bale gibi yüksek darbe sporları ve yanlış ayakkabı kullanımları bu tür problemlerin yaşanmasına sebep olur. Ayak ağrılarına neden olan aktivitelerin hemen sonlandırılması ve iyileşene dek beklenmesi gerekmektedir.

Kireçlenme
Bu durum ayak ağrılarının diğer bir nedenidir. Romatizmal artrit, Osteoartrit ve gut kireçleme sorunlarının en yaygın olanlarıdır. Bu hastalıkların derecesine bağlı olarak kendine özgü tedavi yöntemleri vardır.

Periferal nöropati
Bu terim bacak, ayak, el ve kollardaki sinir hasarını ifade etmektedir. Sinirler hasar görüp tahrip olduğu zaman güç kaybı, ağrı, şişlik, uyuşma ve karıncalanma semptomlarına rastlanabilmektedir. Periferal nöropati nedenleri olarak diyabet, kalp hastalığı, sakatlanma, yetersiz beslenme, böbrek problemleri ve kireçlenmeyi sayabiliriz. Tedavisi için kaynağının tespiti yapılmakta, ilaç tedavisi ve gerekliyse de fizyoterapist desteği verilmektedir.

Düztabanlık
Yalnızca çocukluk döneminde ortaya çıkan bir sorun olmadığından, bu sorunu hemen elemek ayak ağrılarınızın düztabanlıktan kaynaklanmadığı anlamına gelmez. Ayakların bütün ağırlığı taşıması ve dengede kalmayı sağlaması hasar görme riskinin de artmasını sağlamaktadır. Bu risklerin başında da düztabanlık gelmektedir. Kişinin şeker hastalığı, romatizma ve aşırı kilo düztabanlığın nedenlerindendir. Ayak çukurunun çökmesi ve düzleşmesi neticesinde ayak deforme olur. Bu da ayak ağrısına neden olur. İlerlemiş bir düztabanlık durumu tedavi imkanı kalmadıysa ameliyat gerektirebilir.

Topuklu ayakkabı giymek
Kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymelerinin başlıca nedeni şık olmak arzusudur. Topuklu ayakkabılara her ne kadar alışık olunsa da, ayaklara ekstra bir yük bindirdiği kesindir. Yüksek topukla birlikte bir de sivri ve dar bir ayakkabıysa ayakla ilgili sorunlar artar. Sonuç olarak ayak ve baldır kaslarında kısalık, nasır, ayakta şekil bozukluğu, diz ve bel ağrısına neden olabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …