Kasık Fıtığı Nedir Neden Olur

Kasık Fıtığı Nedir Neden Olur

Kasık Fıtığı Nedir

Kasık fıtığı; vücudun kasık bölgesinde zayıflayan dokuların sebep olduğu, zaman zaman bariz yumru şeklinde belli olan zaman zaman içeriye doğru göçüp kaybolan bir hastalıktır. Burada çoğunlukla dışarıya doğru şişkinlik bağırsağın dokuyu delerek kasık noktasında dışarıya doğru taşmasından meydana gelir.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir

Büyük tuvaletini yapamama
Gaz çıkaramama
Karın şişliği
Normal ağrı ya da gaz ağrısı hissi
Ateş
Nabzın yükselmesi
Bulantı ve kusma
İştahsızlık
Kasık ve karın bölgesinde yoğun ağrı
Şişkinliğin olduğu bölgede kızarma ya da morarma

Kasık Fıtığının Oluşma Nedenleri

Hamile kalma
Aşırı kilo
Ağır yük kaldırma
Büyük ya da küçük tuvaletini yaparken fazla ıkınma
Prostat büyümesi
Kronik kabızlık
Karnın içinde sıvı birikmesi
Karın içi basınç değerlerinde yükselme
Karın duvarında eskiden beri var olan ince ve zayıf noktalar

Kronikleşen hapşırmalar ya da öksürmeler

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığı dediğimiz rahatsızlık; direk kasık fıtıkları, indirek kasık fıtıkları ve femoral fıtıklar olarak 3 ayrı gruba ayrılır. Bu üç fıtık hastalığının da ortaya çıktığı bölge birbirine çok yakındır. Tedavi süresince birbirine karıştırılmaları kuvvetle muhtemel olmasına rağmen tedavi yöntemleri arasında bir fark yoktur. Direk fıtık rahatsızlıkları yaşça büyük insanlarda veya spor yapan insanlarda ortaya çıkar. Adele yırtıklarından dışarı çıkma suretiyle oluşurlar. İndirek kasık fıtıkları, doğum anında oluşur, kasık kanalı sonradan veya daha sonra kendiliğinde açılması sonucu ortaya çıkar. Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Femoral fıtık rahatsızlıkları ise bu üç rahatsızlık arasında en az görülenidir, en sık kadınlarda görülür ve vücuttaki femoral delikten çıkar.

Kasık fıtığında ameliyat yöntemi ise açık ameliyat ya da kapalı ameliyat şeklinde ikiye ayrılır. Açık yöntemle yapılan uygulamada direk ve indirek fıtıklar tedavi edilebilir. Kapalı yöntem ise femoral kasık fıtıkları hastalıklarında uygulanır. Kadınlarda daha çok ortaya çıktığından kadın hastaların kapalı yöntemle tedavi olması hastalık için daha güvenlidir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …