Kara Kekik Faydaları

Kara Kekik Faydaları

Kekik nedir ve Kekik faydaları nelerdir Kekik hakkında yapılan araştırmalar kekik bitkisi nin antimikrobiyal etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Eski dönemlerden itibaren en çok salgın hastalıklara karşı kullanılan kekiğin bugünde birçok farklı özelliği ve etkinliği yapılan araştırmalar sonunda ortaya çıkmaktadır.

Kekik latince thymus vulgaris olarak bilinir. Ülkemizde yetişen kekik türleri arasında Origanum, Thymus, Thymbra, Saturaje, Sideritis ve Salvia gibi çeşitler bulunmaktadır. Kekik yetiştiriciliği ülkemizde önemli yer tutmaktadır.

Elliden fazla kekik çeşidi olmakla birlikte bunların 21 tanesi sadece ülkemizde yetişmektedir. Ülkemizde yetiştiği bölgeye göre izmir kekik, beyaz kekik, kara kekik, sivri kekik ve dağ kekik diye adlandırılan kekik çeşitleri vardır

Kekik üretimi bakmından dünyada ciddi bir konumu olan Türkiye Dünya kekik ticareti nin %7o ini elinde bulundurmaktadır. Bitkiler arasında en fazla ihraç edilen şifalı bitki kekik tir. ABD, Avrupa, Kanada, Avustralya gibi ülkelere kekik ihracatı yapılmaktadır. Kekik gibi kekik yağı da ihraç edilmektedir.

Kekik gıda ürünlerinin saklanmasında da kullanılabilecek özelliktedir. Kekiğin içindeki maddeler gıdalardaki bozulmayı önlemektedir. Normalde besinlerin bozulmasını önlemek için kimyasal maddeler kullanılmasına rağmen bu maddeler sağlığımız için olumsuz etkiler taşır. Kekik otu içerdiği maddelerle besinlerin bozulmasını doğal bir şekilde önlediği için kimyasal katkı maddelerinin taşıdığı proplemlerden de sağlığımızı korumuş olur.

Kekik bitkisinin kendine özgü kokusu içeriğinde bulunan timol ve karkavol dan ileri gelir. Doğal antibiyotik niteliğine sahip timol bazı tıbbi ilaçların içeriğinde de yer almaktadır.

Kekik Neye Yarar – Kekik Özellikleri Nelerdir
Kekik kullanımı sağlığımız açısından birçok farklı yönden önemlidir.

Serbest radikallere karşı etkili antioksidan etkisi bulunur.

Kanserin meydana gelmesini önleyici özelliktedir.

Şifalı bitkiler grip
Nezle, grip, öksürük, boğaz iltihabı, bademcik iltihabında ve balgam söktürücü sorunlara iyi gelmesi kekik yararları arasındadır.

Kekik balgam sökücü bitkiler arasında yer alır.

Üst solunum yolları iltihabında kekik çay olarak kullanımının yanında gargara şeklinde de kullanılabilir.

Kekik mide, karın ve başağrılarına karşı etkilidir.

Ağız kokusuna karşı garagası yapılır.

Kolesterol miktarını düzenler.

Şeker hastalığına karşı yararlıdır.

Sindirimi kolaylaştırması kekik bitkisinin faydaları arasındadır.

idrar söktürücüdür.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu kekikotunun balgamlı öksürük ve boğmaca da kullanılabileceğini belirtmiştir.

Kekik baharat olarak kullanımıyla yemeklere salatalara lezzet katmak ve hazmı kolaylaştırmak içinde kullanılır.

Kekik nasıl kullanılır
Kekik çayı Yarım tatlı kaşığı kurutulup ince kıyılmış haldeki kekik bir bardak sıcak suyla haşlanır (su bardağı). Üstü kapatılır ve 10 dk demlendirilerek süzüldükten sonra ılık olarak içilir. Günde 2 veya 3 bardak içilebilir. Kekik kesinlikle kaynatılmamalıdır.

Kekik zararları var mıdır
Hamile kadınlar kekik ve kekik yağı kullanmamalıdır.

Alerjik bünyeye sahip olanların da kekik kullanması tavsiye edilmez.

Guatrı olanlar da kekik bitkisini kullanmamalıdır.

Origani vulgaris herba (yalancı kekikotu) etkisiz olduğu için tedavide kullanılmamalıdır.

Origanum majorana (mercanköşk) ise sağlık için risk taşıdığından dolayı kullanılmamalıdır.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …