Jojoba Yağı Nedir

Jojoba Yağı Nedir? Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Nedir? Doğal bakım ürünlerinin üretiminde öz olarak kullanılan bir çeşit bitkisel yağ olan jojoba yağı, doymamış yağ asitleri yönünden oldukça zengin yağ asidi ve yağ esterlerinden meydana gelmektedir.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır

Haricen kullanılan jojoba yağı saçlara ve cilde masaj yoluyla uygulanmaktadır. Avuca alınan bir miktar jojoba yağı yapılacak bakım için yeterli gelmektedir.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır

saçların öncelikle kuru olması gerekmektedir. Elinize bir miktar dökeceğiniz jojoba yağını kuru saçlara sürün. saçın her tarafına yayılmasını sağlamak için büyük dişli bir tarak kullanın. Yağı saçlarınıza iyice yaydıktan sonra yarım saat kadar bekletin ve sonrasında şampuanla saçlarınızı yıkayın. Saçlarınıza sürüp yarım saat bekleyecek zamanınız yoksa, şampuanınızın içerisine iki tatlı kaşığı jojoba yağını önceden ekleyin ve karışmasını sağlayın. Bu sayede de saçlarınızı şampuanla yıkarken aynı zamanda bakımını da yapmış olursunuz. Jojoba yağının bakım özelliğinden hariç, kuru ya da ıslak saçlara yeterli miktarda sürerek saçlarınızı şekillendirme imkanı da sağlamaktadır.

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

makyaj temizliğinde de kullanılabilen jojoba yağı, nemlendirici özelliği sayesinde cildinizin taze kalmasını ve ferahlamasını da sağlar. Doğrudan bir miktar jojoba yağı cilde uygulanabildiği gibi, nemlendirici kremin içerisine belirli bir miktar karıştırılarak da uygulanabilmektedir.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Cilde Nasıl UygulanırKarakteristik olarak antialerjik özelliği olan jojoba yağı, ciltteki aknelerin tedavisinde katkı sağlamaktadır. Bunun yanında yaşlanma etkilerini yani kırışıklıkları önleme özelliği de bulunmaktadır. Jojoba yağı,cildin nemlendirilmesinin dışında yağlı ciltlerdeki yağ dengesini de dengelemektedir. Özellikle sivilceli, yıpranmış ve yorgun ciltlerde gösterdiği etki oldukça yüksektir. Ciltteki dökülme ve yanma durumlarını hafifletmekte ve cilde esneklik kazandırmaktadır. Ayrıca bacaklardaki ve karın bölgesindeki çatlaklar üzerinde de önemli derecede olumlu etkisi vardır. selülit sorunu yaşayanlarda tedavi edici özelliği nedeniyle sorunun giderilmesine katkı sağlar.

Saçlardaki etkisi de oldukça iyi olan jojoba yağı, Saç kırılmalarını önlediği gibi daha canlı, parlak ve yumuşak olmasını, kepek oluşmasını önlemekte, aynı zamanda saçların uzamasını ve güçlenmesini de sağlamaktadır. Jojoba yağı sporcular tarafından ayak kremi olarak da kullanılabilmektedir. Antibakteriyel olan jojoba yağı iltihap gidericidir ve antioksidan özelliği taşımaktadır.

Tıbbi müdahaleler sonrasında da önerilen bir yağ cinsi olan jojoba yağı, genel cerrahi sonrasında kulak iltihaplanmalarında, romatizmal ağrılarda, eklemlerdeki iltihaplanmalarda, kireçlenme ve cilt hastalıklarında da kullanılmaktadır. Kaynak: Jojoba Yağı Nedir?

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …