Ana Sayfa / Genel Bilgiler / ıstakoz Nedir

ıstakoz Nedir

ıstakoz Nedir

Kabuklu hayvanlardan. Rengi koyu yeş il, koyu mavidir. 35 santimetre uzunluğunda, 5 kilo ağırlığında olanları vardır. Beş çift olan ayaklarının en öndeki ilk çifti ötekilerden daha büyüktür ve meydana getirdiği r makasları aracılığı ile avlanmasını sağlar. Türkiye denizlerinde özellikle boğaziçi ve Marmara`da çok avlanır. Yemekleri makbul bir deniz hayvanıdır.

ıstakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. Kanının rengi mavidir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilir. Türkiye’de Marmara denizi, boğazlarda, Ege Denizinde görülür.

En büyük doğal düşmanı ahtapottur. Çok lezzetli ve pahalı bir deniz ürünüdür. Yaygın inanışın aksine canlı haşlanarak yenilmek zorundadır ve bu işlem sırasında bağıramaz. Çünkü diğer kabuklu deniz hayvanları gibi ses telleri yoktur. Çıkan sesler aniden çok sıcak suya maruz kalıp, çatırdayan kabuklarından gelir. Ani ölüm gereklidir yoksa su dışında kalan istakoz bir çeşit salgıyla ölmeden evvel kendi etini yenilmez hale getirir hatta zehirlenmeye sebebiyet verebilir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …