ispirto Nedir

ispirto Nedir? ispirto Ne Demek? ispirto Nedir Kısaca?

ispirto Nedir? Etil alkol adlı sıvıya halk dilinde verilen ad. Piyasada renkli ve saf olmak üzere iki türlü bulunur. Renkli olanı saf değildir ve yakıt olarak kullanılır. Daha ucuzdur. Saf ispirto ise % 96,6 alkol ve geri kalanı sudur. Tıpta, temizlenmede kullanılır.Evlerde temizlik işlerinde ve yakıt olarak kullanılan etil alkol, metil alkol ve renklendirici içeren sıvı. Türkçe’ye batıdan gelen ispirto (italyanca spirito) kelimesinin aslı latince spiritus (can, ruh, hayatın özü) kelimesinden gelmektedir.ispirto mavi mor renk olabilir

İspirto İngilizce’de Ne Demek?

“denaturated alcohol” olarak adlandırılan yanıcı ve zehirli bir maddedir. Oda sıcaklığında sıvı olarak bulunur.

ispirto, etil alkolün içecek olarak ve gıdalarda kullanılmamasını sağlamak için içine metil alkol katılarak üretilir. Tehlikesinden dolayı tanınması için renklendirilmiştir. Bu sayede, içkilerden ve gıda alkolünden yüksek vergi alınırken ispirtonun vergisi düşük tutulabilmiştir. Başka bir deyişle, ispirto içerek vergi kaçırmaya çalışmanın sonucu kör olmak yada ölmek olarak gerçekleşmektedir.

içildiğinde karaciğerde formaldehite ve dolayısıyla formik asite dönüşerek zehirler.

İspirtonun bir çok tanımı vardır ama kısaca etanol çözeltilerinin ticari ismi olarak tanımlanabilir. İçeriğinde yüksek miktarda etil alkol, az miktarda metil alkol ve renklendirici bulunur. Kimyasal olarak C2H5OH formülüyle ifade edilir. İspirto kelimesi Türkçe’ye İtalyanca bir kelime olan “spirito” dan girmiştir. Kökeni Latince “spiritus” kelimesine dayanmaktadır. Spiritus Latince’de can, ruh, hayat özü anlamına gelmektedir. İngilizce de ise “denatureted alcohol” olarak adlandırılır. Yüksek derecelerde alkol içerdiğinden yanıcı ve zehirli bir maddedir. Bu yüzden renklendirilmiştir. İspirtoya kendine özgü menekşe moru rengini vermesi için permanganat eklenir. Burada amaç görsel olarak uyarıdır.

İspirto Nedir?

Elde edilebilir (patates, üzüm, pancar) Genellikle evlerde temizlik ve sanayide yakıt olarak kullanılır. İspirtoda amaç melas içindeki şekerin fermantasyonu sonucu etil alkol elde etmektir. Etil alkol oranı, evlerde kullanılan ispirtolarda %75, mavi ispirtoda %90, kozmetik sanayi ispirtosunda ise %92 civarındadır. Tüketilmesinin en büyük sakıncası da etil alkol oranın yüksek olmasıdır. Bu nedenle metil alkol eklenir. Bu sayede ise içkilerden ve gıda alkolünden yüksek vergiler alınırken ispirtonun vergisi düşüktür. Yani ispirto içerek vergi kaçırmanın sonucu körlük veya ölüm olabilir. İçildiğinde karaciğerde formadelhit ve formik aside dönüşür.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …