isotop Nedir

isotop Nedir? isotop Ne Demek Kısaca?

isotop Nedir? Kimyasal bir elemanın atom çeşitlerine verilen ad. Radyoaktif elemanların bulunmasından sonra bu elemanlar üzerinde yapılan incelemelerde, isotop elemanlara rastlanmıştır.isotop olayının açıklanması şöyledir Atom çekirdeklerinde belirli sayılarda protonlar ve nötronlar vardır. Atom çekirdeğinin çevresinde bulunan elektron sayısı da, çekirdekteki proton sayısına göre sıralanmıştır. Bir elemanın atomunun çekirdeğindeki proton sayısı değişmeden, nötron sayısında değişiklik olursa o elemanın isotop`u meydana gelmiş olur. Atom numarası proton sayısı ile belli olduğundan, bu isotopun atom numarasında bir değişiklik olmaz. Çevresindeki elektron sayısında da bir değişiklik yoktur.

isotop Nedir? isotop Ne Demek?

Ancak, atom ağırlığı ve radyoaktif bir elemansa, radyoaktif özelliğinde değişiklik meydana gelmiştir. Tabiatta bir çok elemanların isotopu vardır.

isotop Ne Demek?

 • Yalnız atomlarının kitleleri yönünden birbirinden farklı olan (aynı kimyasal element).
  Bk. yerdeş
  (Yun. isos: eş; topos: yer) Atom ağırlığı farklı olmakla beraber atom sayısı aynı ve benzer kimyasal özellikleri olan element.
  Bir elementin atom numarası aynı (proton sayısı aynı), atom kütleleri ve nötron sayıları farklı olan türleri.
  Proton sayısı aynı nötron sayısı faklı, atom numarası aynı atom ağırlığı farklı ve kimyasal özellikleri aynı fiziksel özellikleri farklı olan element.
  Atom ağırlıkları farklı fakat kimyasal özelliği aynı atomların kararlı veya radyoaktif biçimleri.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …