Ana Sayfa / Genel Bilgiler / işitme Nedir

işitme Nedir

işitme Nedir

işitme Nedir? işitme Nedir Kısaca? işitme Ne Demek? işitme Hakkında Bilgi? işitme Ne Demektir?

Seslerin duyulması. sesin işitilebilmesi için iç kulaktaki işitme organı (korti organı)na iletilmesi gerekir. ses, cisimlerin titreşiminden meydana gelen uzunlamasına dalgalardır. insan kulağı saniyede 16-21.000 titreşimli seslerle uyarılabilir. iki sesi birbirinden ayırabilme kabiliyeti, seslerin perdelerine, yani saniyedeki titreşim sayısına bağlıdır. ses tonu ise sesin kalitesinin göstergesidir.

Kulağın görevi, dış ortamdaki ses dalgalarını işitme sinirinde elektrik akımına çevirmektir. Dış kulak yolu ile gelen ses dalgaları kulak zarını titreştirir. Bu titreşimler orta kulaktaki kemikçikler vasıtası ile iç kulaktaki sıvıya aktarılır. Bu aktarma sırasında titreşimler 20 kat kuvvetlendirilir. iç kulakta karışık bir.

yapı vardır. Asıl işitme organı kokleadır (salyangoz). Burada bulunan koklea tünelinin iç ve dış yüzeylerinde destek hücrelerine dayanan tüy hücreleri vardır. Bu hücrelere işitme siniri lifleri dağılır. iç kulaktaki sıvıya iletilen titreşim nihayet tüy hücrelerini titreştirir ve işitme sinirinde elektriki potansiyel değişikliği meydana gelir (aksiyon potansiyeli). Bu elektriki akım, işitme siniri ile Beyindeki işitme merkezine götürülür ve ses algılanmış olur.

işitme kayıpları: Korti organına kadar işitme mekanik olarak iletilir. Buraya kadar olan yoldaki sebepler “iletim tipi” işitme kayıpları meydana getirirler. Kulak yokluğu veya küçüklüğü, dış kulak yolunda iltihap, dış kulak yolunda yabancı cisim, katılaşmış kulak kiri, dış kulak yolunda ufak kemik tümörleri, ortakulak iltihabı ve buna bağlı kulak zarı değişiklikleri ve labirentin kemik kısmının değişiklikleri bu gruptadır.

Korti organından sonra işitme, elektrik enerjisi ile iletilir. Bu sistemdeki hastalıklara bağlı işitme kayıplarına alıcı tip veya sinir tipi işitme kayıpları denir. Doğuştan olabildiği gibi; zehirlenmeler, damar büzüşmesi, tromboz, (pıhtı) kanama, trafik kazaları, ani ses (bomba gibi), devamlı ses (motor gürültüsü gibi), sıtma frengi, verem, kabakulak, grip, kızamıkçık gibi hastalıklar, beyin veya işitme siniri tümörleri de sinir tipi işitme kaybına sebep olabilirler.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …