ısırgan Otunun Faydaları

ısırgan Otunun Faydaları

ısırgan otu Şifalı otlar arasında yeralan ısırgan faydaları nelerdir ısırgan bitkisi çok sayıda farklı türe sahip olmakla birlikte en fazla bilinenleri büyük ısırgan otu Urtica dioica ve küçük ısırgan otu urtica urens türleridir.

ısırgan yaprağı ısırgan kökü ve ısırgan tohumu ısırgan bitkisinin kullanılan kısımlarıdır. içerdikleri etken maddeler farklıdır.

ısırganın yaprakları mayıs – temmuz aylarında, tohumları temmuz – ağustos, kökleri ise sonbahar ya da ilkbaharda sökülür. ısırgan bitkisinin yakıcı özelliği içinde bulunan formik asit ve histaminden kaynaklanır. ısırganın yapraklarında yılan zehirine benzer bir madde vardır. Düşük dozdaki bu yılan zehiri analoğu bağışıklık sistemini kamçılayıcı niteliktedir.

ısırgan faydaları nelerdir
ısırgan otu çayının içinde bulunan maddeler bağışıklık sistemini harekete geçirdiğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanılabilir.

Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayanların günde 2-3 bardak ısırgan çayı içmeleri tavsiye edilmektedir.Isırgan çayının faydaları için sürekli kullanımı yerine 3 hafta kullanıp sonra 10 gün ara verilmesi daha uygun olur.

Kan temizleyici ve kan yapıcı etkisi bilinen ısırgan yararları arasındadır. Gut ve romatizma sorunlarına karşı ısırgan rahatlatıcı etkide bulunur.

Romatizmaya iyi gelen bitkiler
Romatizma ağrılarına karşı ısırgan otu suyu nun ağrılı yerlere sürülmesi yararlıdır. Romatizma ağrılarına karşı taze ısırgandan hazırlanan ısırgan lapası nın haftada birkaç kez uygulanması tavsiye edilmektedir. Kabızlığı önleyici etkisi bir diğer ısırgan faydası olarak belirtilebilir. Adet düzensizliklerine karşı yararlıdır.

Şifalı bitkiler idrar yolu
idrar yolları hastalıkları ve iltihapları için ısırgan otu kullanılmaktadır.

Diyabet için şifalı bitkiler
Pankreas bezini uyarıcı etkinliği ile insulin hormonunun fazla salgılanmasını sağlayarak kan şekerini düşürücü özelliği vardır. Isırgan idrar söktürücü bitkiler arasında yer alır.

Saç bitkisel bakımı
ısırgan bitkisi doğal saç bakımı için iyi bir seçenektir. Saçlara canlılık verir ve kepeği önler.

Ödem söktürücü bitkiler
idrar artırıcı ve ödem çözücü özelliği ısırgan otunun faydaları arasındadır. Ancak ciddi kalp ve böbrek rahatsızlığından kaynaklanan ödemlere yönelik kullanımdan önce doktora danışılmalıdır.

Prostat için ısırgan otu
Prostat için şifalı bitkiler kullanımında ısırgandan yararlanılabilir. ısırgan iyi huylu prostat büyümesini baskılayıcı niteliktedir. Avrupada iyi huylu prostat büyümesine karşı ısırgan tabletleri kullanılmaktadır. Bu özelliği ile ısırgan iyi huylu prostat büyümesine karşı hem önleyici hemde tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu ısırganotu ve yaprağının artritler, idrar yolları taşları ve idrar yolları enfeksiyonlarına, ısırgan kökünün ise prostat büyümesine karşı kullanılabileceğini belirtmiştir.

ısırgan Yağı
Avrupada gençlik yağı ya da gençlik iksiri olarak da adlandırılan ısırgan tohum yağı, Isırgan tohumunun preslenmesiyle elde edilir. Savunma sistemini güçlendirmesi, bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı direnci artırması, kan temizleyici etkisi ısırgan yağının faydaları olarak belirtilebilir. Isırgan tohumu yağının ekolojik şartlarda üretilmiş ve soğuk sıkım olarak elde edilmiş olanlarının kullanımı daha uygun olur.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …