internette Sörf Yapmak

internette Sörf Yapmak

interneti bilebilirsiniz ama onu tanıdığınıza gerçekten emin misiniz world wide web (tam anlamıyla ‘ dünya üzerindeki büyük ağ’) için kullanılan www harfleri, dünyadaki tüm Bilgisayarlar arasında kurulan sınırsız ağı temsil eder. günümüzde internet, grönland’dan avustralya’ya kadar dünyadaki bütün ülkeleri birbirine bağlamaktadır. bu olağanüstü bir olaydır. internette sörf yapmak hiç de sanıldığı kadar zor değil. her şey farenin sol tuşuna bir kez tıklamakla başlıyor

hypertext
genellikle yanlış kullanılan terimlerden birisidir. hypertext, en basit tanımıyla birbirleriyle ilişki içinde bulunan (linkler yardımıyla birbirlerine bağlı olan) metinlerin veya elemanları n (film, ses, resim gibi) oluşturduğu sisteme verilen isimdir. örneğin, internettesiniz ve ekranınızda bir sayf Aya bakıyorsunuz. belli bir noktalarda renkli (genellikle mavi) ve altı çizili Kelimeler göreceksiniz. eğer farenin işaretçisini o kelimenin üzerine getirirseniz, ok işareti küçük bir ele dönüşecektir. bu durum bir link yani bir bağlantı bulduğunuzu gösterir.

bitmedi bu kelimenin üzerine tıkladığınızda onunla ilişkili bir elemanın, yani farklı bir sayfanın açıldığını göreceksiniz. örneğin özel bir yemek hazırlamak için yemek tarifleri içeren bir sayf ayı açtığınızı varsayalım. tarifte diyor ki “etin üzerine tatlı-ekşi so su dökün ve hafif ateşte pişirin.” eğer bu sosu hazırlamayı bilmiyorsanız, sos tariflerinin olduğu bölüme bakıp nasıl hazırlandığını bulm aya çalışırsınız. sonuç olarak, sos tarifini okuduktan sonra, başlangıçtaki tarife geri döner ve yemeğinizi hazırlamaya devam edersiniz.

hypertext kullanımında da yöntem benzerdir. ancak sonuca daha hızlı ulaşmanız sağlanır. bahsettiğimiz yemek tarifi sitesinde, tatlı-ekşi sos kelimesi bir bağlantı olarak belirginleştirilmiş olacaktır. işaretçiyi bu bağlantının üzerine getirip tıklayın. böylece sosun hazırlanışını tarif eden yeni bir sayfa görüntülenecek. okuduktan sonra yine bir tıklamayla asıl yemek tarifinin olduğu belgeye dönebilirsiniz. yöntem Fare ile tıklamaktan başka bir beceri istemiyor ve metnin kesintisiz devam ettiği “kitap” yaklaşımından daha hızlı. farklı bağlantıları kullanarak yemeğinizi hazırlayan bir aşçının filmine, en uyumlu ş arap tavsiyelerine ve hatta evinizden bile çıkmadan online olarak ş Araplardan satın alabileceğiniz adreslere ulaşmanız da mümkün.

internet, kolaylıkla erişilebilen büyük bir bilgi kaynağına ve geniş bir yazılım / Oyun (demo versiyonları, shareware, freeware…) yelpazesine sahip. sinema sitelerinin yeni filmleri tanıtan sayfalarında prodüksiyon şirketlerinin sayfalarına bağlantılar bulabilir ve bu sayfalardan da ünlü aktörlerle ilgili linklere ulaşabilirsiniz… böylece birbirine bağlı farklı bilgilerin oluşturduğu büyük internet ağı ile tanışmış oluyorsunuz.

multimedya
multimedya, yani çoklu ortam, kavramı, internette oldukça önemlidir. web sayfalarında farklı multimedya öğelerini ( resimler, ses ve video gibi) bulabilirsiniz. her ne kadar bugünkü bağlantı hızları sürekli bir video yayını için yetersiz de olsa, yakın gelecekte internetin televizyona rakip olması hiç de uzak bir ihtimal değil. şu anda ücretsiz olarak internet üzerinden hizmet veren sayısız Radyo istasyonu bulmanız mümkün. ayrıca bazı yerli ve yabancı televizyon kanalları da gün boyunca internette y Ayın yapıyorlar.

internetin en büyük avantajlarından birisi, ilginizi çeken içerikleri basit ve hızlı bir şekilde bilgisayarınıza kaydedebilmenizdir.

internette bilgiler “web sayfaları”nda bulunur. bu sayfalar tarayıcı programlar sayesinde görülebilir.

bağlanmak için gerekenler
internette sörf yapmak ve mevcut hizmetlerden yararlanmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekiyor

modem
telefon hattı
internet aboneliği
tarayıcı program

günümüzde bilgisayarların çoğunluğunda dahili modem bulunuyor. ayrıca pc’niz ne kadar güçlü ve hızlı olursa, bağlantıyı kurmak ve sayfalarda dolaşmak da aynı derecede kolay olacaktır.

tarayıcı
web sayfalarını açmaya ve görmeye yarayan programların genel adıdır.

demo
bir programın sınırlandırılmış sürümüdür. çoğunlukla demolarda yardım işlevi yoktur ve bu uygulamalarla gerçekleştirilen çalışmalar kaydedilemez.

freeware
ücretsiz olarak dağıtılan yazılım.

giriş sayfası
her internet sitesinin bir giriş sayfası vardır. bu sayfa bir kitabın kapağına benzetilebilir ve sitenin diğer web sayfalarına girişini sağlar.

hypertext
birbirleriyle ilişki içinde bulunan, yani linkler yardımıyla birbirlerine bağlı olan metinlerin veya elemanların (film, ses, resim gibi) oluşturduğu sisteme verilen genel isimdir.

lınk
türkçe’de bağlantı denir ve hypertext sisteminin temelini oluşturur. linkler, en basit tanımıyla aktif hale getirildiğinde kendisi ile ilişkili olan diğer sayfalara bağlantı sağlayan belirginleştirilmiş sembol veya kelimelerdir.

multimedya
animasyon, grafik, metin ve ses gibi farklı uygulamaların birleşimi.

shareware
genellikle düşük fiyatlar karşılığında (birkaç dolara) alınabilen ve çoğu zaman “hafif” sürümler halinde piyasaya sürülen programlar.

site
servis verenlerin, ürün satanların yada basitçe web üzerinde varlık göstermek isteyenlerin internetteki adresidir.

web
büyük ve sınırsız internet ağını temsil eder. www “world wide web” tanımlamasının kısaltılmış halidir. çoğu zaman internet adreslerinin başında yer alır.

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …