iltihap Nedir

iltihap Nedir

iltihap Nedir? iltihap Ne Demek? iltihap Nasıl Olur? iltihap Neden Olur? iltihap Ne Demek? iltihap Nasıl Geçer?

iltihap Nedir, iltihap, Vücudun, allerjisi olduğu kimyasal veya fiziksel tahriş edicilere ve mikroorganizmaların sebeb olduğu lokal tahrişe verdiği cevap. iltihabi her rahatsızlık -it (veya -itis) sonlanmasıyla ifade edilir. Mesela menenjit beyin zarlarının, larenjit gırtlağın iltihabıdır.

iltihabın ana belirtileri dört tane olup “kırmızılık, sıcaklık, şişlik ve ağrı” olarak sayılır. Kırmızılık, kan damarlarının genişlemesi ve daha fazla kanla dolmasına, bağlı olarak gelişir. Sıcaklık, o bölgede kan dolaşımının artmasına bağlıdır. Hırpalanmış hücrelerden ve kan hücrelerinden çıkan maddeler, kan damarlarının geçirgenliğini arttırarak damarlardan dokuya sıvı kaçışına sebep olurlar ve dokunun şişmesine yol açarlar. Ağrı ve hassasiyet dokularda sonlanan sinirlere iltihap sıvısının yaptığı basınca bağlıdır.

iltihabi cevabın büyük bölümünü, etkilenen bölgeye beyaz kan hücrelerinin (akyuvarların) göç etmesi meydana getirir. Bu hücreler kan damarlarının duvarlarına tutunurlar ve bakterilerin tahrip edeceği dokulara geçerler. iltihabın diğer bilinen etkileri ateşin yükselmesi, kanda beyaz kan hücrelerinin artması, lenf bezlerinde şişme ve kalp atım hızında olan artıştır. Bu değişikliklerin hepsi iltihabın bozduğu vücut dengesinin düzelmesi için ortaya çıkan koruyucu mekanizmanın cevabi sonuçlarıdır. iltihabi hastalıklara örnek olarak şu hastalıklar gösterilebilir: Kıl dibi iltihabı, kan çıbanı, şirpence, gastrit, pankreas iltihapları, safra kesesi iltihapları, karaciğer iltihapları vb.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …