idrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir

idrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

idrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? iltihaplanma Sistit idrar kesesinin mesane iltihaplanmasıdır. idrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

idrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  • Sık idrara çıkma
  • İdrar yaparken ağrı veya yanma
  • Ateş
  • Yorgunluk
  • İdrarda kanın var olabileceğini gösteren koyu renkli, bulanık veya kırmızımsı renkte olan idrar
  • Kötü kokulu idrar
  • Özellikle kadınlarda, pelvik (alt karın bölgesi) ağrısı
  • Kaburgaların altında arka veya yanda ağrı
  • Bulantı ve / veya kusma
  • Sıkışıklık hissine rağmen sadece az miktarda idrar yapmak

idrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir. Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır.

Kadınların en az % 20’si yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar. Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler. Sistitin en sık rastlanılan sebebi escherichia coli koli basili adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

Belirtileri: idrar yaparken yanma ve sızı.idrar yaptıktan sonrada sürebilir. Sık idrara çıkma. Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir. Ateş. Terleme. Yorgunluk. Kusma ve bulantı. idrar bulanık, kötü kokulu olabilir. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.

Risk Faktörleri

Çok eşlilik.Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma. idrar sondası kullanımı. Hamilelik. Şeker hastalığı.Temizliğe dikkat edilmemesi. Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar. Yaşlılık.

Tanı: Tanıda idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir.

Hastalığın Gidişi

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. iyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Tedavi

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar değiştirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

Nasıl Korunabilirsiniz

Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz. idrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız. Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın. Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.

Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin.

Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir. Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Naylonlu sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır. Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin. Her gün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları yeğleyin.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …