Hünnap Ağacı

Hünnap Ağacı

Hünnap Ağacı? Hünnap Ağacı Nedir? Hünnap Ağacı Ne Demek? Hünnap Ağacı Nedir Kısaca? Hünnap Ağacı Hakkında Bilgi?

Hünnap AğacınınTürkiye’de yetiştiği yerler:Yerli değildir. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilir. Nisan-mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 m yüksekliğinde dikenli bir ağaç.

Ünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani olarak da bulunur. Asıl vatanı Suriye’dir. Gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu, çok dallıdır.Yapraklar karşılıklı 2 sıra halinde, kısa saplı, diken şeklinde 2 küçük yaprakçıklıdır.Çiçekler 3-6 tanesi bir arada ve oldukça küçüktür.Çanak yaprakları 5 parçalı ve yeşil renklidir. Taç yaprakları sarı renkli, kıvrık olup 5 parçalıdır. Meyveleri oval şekilli olgunlukta esmer kırmızı renkli, tek çekirdeklidir. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir.

Kullanıldığı yerler: Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşte kurutulur. Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı maddeler bulunmaktadır.Çok eskiden beri yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü ve kabız edici olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …